Jmenování profesorek a profesorů opět za účasti prezidenta. Tituly od něj převzaly také Šárka Laboutková a Iva Petríková z naší univerzity

Jmenování profesorek a profesroů v Karolinu 2023. Zdroj_MŠMT (6).jpg
Nové pilíře české vědy a univerzitního vzdělávání. Společné foto čerstvě jmenovaných profesorek a profesorů. Foto: MŠMT

Ve Velké aule Karolina předal prezident republiky Petr Pavel na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Nově jmenovaných je 93, mezi nimi i Šárka Laboutková z Ekonomické fakulty TUL a Iva Petríková z Fakulty strojní TUL.

„Udělení profesorského titulu je oceněním schopností těch, kteří se na cestě vědy a vysokoškolského vzdělání dostali nejdál. Věřím, že každý z vás bude příspěvkem k tomu, aby byly české vysoké školy místem příležitostí, kde mohou mladí a talentovaní lidé rozvíjet své schopnosti,“ řekl ve svém úvodním vystoupení prezident Petr Pavel. Po několika letech je to opět poprvé, co profesorské dekrety předával prezident republiky osobně. Spolu s ním novým profesorkám a profesorům včera gratuloval ministr školství Mikuláš Bek.

Mezi nově jmenovanými profesorkami jsou také:

Profesorka Ing. Šárka Laboutková, Ph.D., kterou na návrh Vědecké rady Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava jmenoval prezident profesorkou v oboru ekonomie. Profesorka Laboutková dlouhodobě působí na katedře ekonomie Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci.

Profesorka Ing. Iva Petríková, Ph.D., kterou na návrh Vědecké rady Technické univerzity v Liberci jmenoval prezident profesorkou v oboru aplikovaná mechanika. Profesorka Petríková je dlouhodobě členkou katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti Fakulty strojní Technické univerzitě v Liberci.

Na návrh Vědecké rady TUL byly novými profesorkami jmenovány také Petra Marešová, kmenově z Univerzity Hradec Králové, a Liběna Tetřevová z Univerzity Pardubice.

Letošní jmenování profesorů bylo ostře sledované, prezident Pavel totiž udělil profesuru i dvěma kandidátům, jež od roku 2015 odmítal jmenovat prezident Zeman, a to historikovi umění Jiřímu Fajtovi a fyzikovi Ivanu Ošťádalovi. Ministr Bek za to Petru Pavlovi včera v Karolinu poděkoval.

Našim nově jmenovaným profesorkám gratulujeme.

-pir-
s využitím tiskové zprávy MŠMT
Foto: MŠMT

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce