
Ve Velké aule Karolina předal prezident republiky Petr Pavel na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Nově jmenovaných je 93, mezi nimi i Šárka Laboutková z Ekonomické fakulty TUL a Iva Petríková z Fakulty strojní TUL.
„Udělení profesorského titulu je oceněním schopností těch, kteří se na cestě vědy a vysokoškolského vzdělání dostali nejdál. Věřím, že každý z vás bude příspěvkem k tomu, aby byly české vysoké školy místem příležitostí, kde mohou mladí a talentovaní lidé rozvíjet své schopnosti,“ řekl ve svém úvodním vystoupení prezident Petr Pavel. Po několika letech je to opět poprvé, co profesorské dekrety předával prezident republiky osobně. Spolu s ním novým profesorkám a profesorům včera gratuloval ministr školství Mikuláš Bek.
Mezi nově jmenovanými profesorkami jsou také:
Profesorka Ing. Šárka Laboutková, Ph.D., kterou na návrh Vědecké rady Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava jmenoval prezident profesorkou v oboru ekonomie. Profesorka Laboutková dlouhodobě působí na katedře ekonomie Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci.
Profesorka Ing. Iva Petríková, Ph.D., kterou na návrh Vědecké rady Technické univerzity v Liberci jmenoval prezident profesorkou v oboru aplikovaná mechanika. Profesorka Petríková je dlouhodobě členkou katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti Fakulty strojní Technické univerzitě v Liberci.
Na návrh Vědecké rady TUL byly novými profesorkami jmenovány také Petra Marešová, kmenově z Univerzity Hradec Králové, a Liběna Tetřevová z Univerzity Pardubice.
Letošní jmenování profesorů bylo ostře sledované, prezident Pavel totiž udělil profesuru i dvěma kandidátům, jež od roku 2015 odmítal jmenovat prezident Zeman, a to historikovi umění Jiřímu Fajtovi a fyzikovi Ivanu Ošťádalovi. Ministr Bek za to Petru Pavlovi včera v Karolinu poděkoval.
Našim nově jmenovaným profesorkám gratulujeme.
-pir-
s využitím tiskové zprávy MŠMT
Foto: MŠMT
Další články v rubrice

Studentská tvůrčí činnost na katedře sklářských strojů a robotiky je zpět. A znovu s podporou Nadace Preciosa
Po osmi letech mohli studenti znovu předvést výsledky svého výzkumu odborné porotě a získat nejen cenné rady, ale i hodnotné odměny. Soutěž Studentská tvůrčí činnost na Katedře sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL (KSR) se vrací, navíc...
Odpad zmizí a dostane nový život – proměnu obstará pyrolýzní linka. Začne pracovat i díky TUL
TUL pomůže uvést do provozu unikátní pyrolýzní linku, jež umí stoprocentně využít plastový a další odpad a přeměnit jej na další suroviny, které lze znovu využít. Surovina získaná z těchto odpadů přispěje k větší udržitelnosti výroby v...

»Laser může být ekologickou alternativou zemního plynu při tavení skla«
Po staletí využívaný plamen začínají ve sklářství nahrazovat lasery v nejrůznějších technologických místech výroby. „Tam, kde se používá plamen, může být laser. Mimo jiné se ukazuje, že laser by mohl být ekologickou alternativou zemního plynu při...