Ve věku 92 let navždy odešel profesor Miroslav Škaloud, jeden z nejvýznamnějších českých vědců v oblasti teorie stavebních konstrukcí a dlouholetý pracovník Fakulty umění a architektury TUL Liberec.
Prof. Ing. Miroslav Škaloud, DrSc., dr h. c. multipl. (25. října 1930 – 23. ledna 2023) se narodil v Turnově, kde s vyznamenáním vystudoval reálné gymnázium. V mládí patřil do silné generace pískovcových lezců, která se v té době zformovala okolo skalního města na Hruboskalsku. Do Českého ráje se po celý život rád vracel. V roce 2010 získal symbolický klíč od města Turnova a bylo mu uděleno čestné občanství tohoto města.
V roce 1955 se po absolvování Fakulty stavební ČVUT Praha stal vědeckým aspirantem ČSAV. Po obhajobě dizertační práce roku 1959 se stal vědeckým pracovníkem Ústavu teoretické a aplikované mechaniky ČSAV, kde pracoval po celý svůj další profesní život. V roce 1963 obhájil svou docentskou habilitační práci a v roce 1990 byl jmenován profesorem.
Profesor Škaloud za svůj dlouhý vědecký život pracoval a přednášel na mnoha zahraničních univerzitách v Belgii, Velké Británii a v Japonsku, vedl postgraduální kurzy na univerzitách v Budapešti a v Itálii a své znalosti ochotně předával velkému množství žáků po celém světě.
Hlavním oborem pana profesora Škalouda byla problematika stability ocelových konstrukcí, plasticity, únavy a životnosti ocelových konstrukcí a mostů. Byl jedním z hlavních tvůrců mezinárodně uznávané české školy stability tenkostěnných ocelových konstrukcí a spolutvůrcem Československých a později i mezinárodních evropských norem.
Profesor Škaloud byl autorem celé řady odborných publikací a monografií a velkého množství dalších odborných publikací, v celosvětovém měřítku. Jeho práce byla oceněna řadou vyznamenání, v roce 1970 získal Státní cenu a dlouhou řadu dalších ocenění. Byl držitelem dvou čestných doktorátů z univerzit v Budapešti a v Liège v Belgii.
Kromě své vědecké práce pro ČSAV dlouhodobě působil jako vynikající vysokoškolský pedagog na FS ČVUT v Praze a na VUT v Brně. Zvláštní význam měl pro Technickou univerzitu v Liberci, na které byl od vzniku Fakulty architektury v roce 1994 až do nedávna vedoucím Katedry nosných konstrukcí.
Vladislav Bureš
KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ
Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE
Další články v rubrice

»Ohlasy na letošní rok jsou ještě lepší, než bych si dovedl představit«
Rok plný oslav, ale i tvrdé dřiny na přípravách nových studijních programů a návrhů vědecko-výzkumných projektů má za sebou Ekonomická fakulta TUL. Její děkan Aleš Kocourek je protipólem skepse a v rozhovoru hodnotí 30 let existence fakulty. A i...

»Živoucí organismus, který přitahuje studenty i vyučující« myslí si o fakultě umění a architektury Jiří Suchomel. Po téměř 30 letech ze své fakulty odchází
ROZHOVOR. S profesorem Suchomelem, který je spojnicí mezi proslulým architektonickým ateliérem SIAL a libereckou fakultou umění a architektury, hovoříme o jeho začátcích ve Školce SIAL, o tom, jak v polovině 80. let proslulou kancelář od Karla...

Odešel Jiří Janáček. Pedagog, mistr pera i expert na loutkové divadlo
V nedožitých 96 letech zemřel Jiří Janáček. Dlouholetý pedagog Katedry českého jazyka a literatury FP TUL a také literární a divadelní vědec, kritik, publicista a redaktor, člen Kruhu autorů Liberecka, tělem i duší skaut. Za práci v kultuře a za...