Práce o sledování počasí i rychlé módě bodovaly v soutěži Studentské vědecké a odborné činnosti

IMG_7282-2.jpg
Anna Luciová zvítězila v sekci Strojírenství se simulačním modelem interakce člověka a sedačky s proměnným tlakovým profilem. Foto: Adam Pluhař, TUL

Sedačka, která mění tuhost, rychlá móda, sběr dat z meteorologických stanic a zvlákňování biorozložitelných materiálů jsou vítězná témata letošního ročníku soutěže Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Vítězové získali odměnu 10 tisíc korun, studenti na druhých místech polovinu, na třetích 3 tisíce korun. S prázdnou ale letos neodešel nikdo ze třiceti soutěžících, porota se rozhodla finančně odměnit všech třicet studentů přihlášených ve čtyřech sekcích.

Systém Ondřeje Šolce, studenta Mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, umí sbírat data z meteorologických stanic. Ondřej si systém sám navrhl a vyrobil. Zatím dvě stanice měří a posílají data v intervalech 5 minut. Následně jsou zpracovány pomocí cloudových služeb a ukládány do databáze. Je také možné si je zobrazit ve vlastním webovém rozhraní. „Můžete například pozorovat, jak je venku, přehledně uvidíte aktuální data a můžete k nim přistupovat odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Vše se vám přehledně zobrazí na mobilu a pomocí grafu můžete vidět i jejich vývoj v čase,“ vysvětlil Ondřej Šolc.

Využití ale může být mnohem širší. „Na kontroler se dá připojit prakticky jakýkoliv senzor a můžete systém použít i pro sběr jiných dat než jen meteorologických,“ doplnil Ondřej.

Sedačce, která se přizpůsobí potřebám řidiče nebo pasažéra, protože umí měnit tlakový profil, se ve své práci věnovala studentka druhého ročníku navazujícího studia Fakulty strojní Anna Luciová. Sedačka by mohla nalézt uplatnění například v kabinách řidičů autobusů nebo kamionů. Jedná se o patent docenta Davida Cirkla, který vedl Aninu práci. Studentka pracovala na numerických simulacích sedačky. „Modelování bylo hodně precizní. Při experimentech jsem přicházela do kontaktu s mnoha lidmi a práce to někdy nebyla jednoduchá,“ uvedla Anna Luciová.

Fast fashion je rychlá a levná móda, kterou výrobci chrlí ve velkých objemech bez ohledu na životní prostředí a podmínky pracovníků ve výrobnách. A v souvislosti s tímto fenoménem doby se zaměřila studentka mezinárodního obchodu na Ekonomické fakultě Barbora Kuželová na etický rozbor oděvních firem. Zjišťovala, jak jednotlivé společnosti dbají na planetu nebo práva zaměstnanců. „Udržitelný přístup k módě je mi blízký. Zajímám se o to, jaké oblečení si kupuji. Snažím se třeba nakupovat od českých návrhářů. Ten, kdo se bude pídit po udržitelné módě, která neničí životní prostředí a u níž mají výrobci férový přístup k zaměstnancům, najde. Pomohou mu v tom různé aplikace, například Good on you nebo Alpaka,“ nastínila vítězka za ekonomickou část Barbora Kuželová.

Práce, které nezapadnou

Na výrobu netkané nanotextilie rozfukováním polymerních roztoků, tedy jiný způsob, než je zvlákňování pomocí elektrospinningu, se ve své práci v sekci Textilní fakulty zaměřila Ema Chudobová. Studentku zajímaly biodegradabilní materiály. Tedy takové, které jsou vhodné pro použití ve zdravotnictví, protože se v těle pacienta rozloží.

„Studentka vytvořila strukturu pro možné krytí ran pomocí roztoku, který je pro biodegradabilitu vhodný. V tomto případě zmapovala vhodný polymer, který by byl použit pro zvlákňování a tvorbu vláken a následně strukturu otestovala z hlediska toxicity nebo zjišťovala, zda na struktuře rostou buňky. Studii lze dál rozvíjet v mnoha různých směrech,“ uvedla Brigita Kolčavová Sirková z Katedry technologií a struktur Fakulty textilní.

Výsledková listina je na tomto odkaze. „Letos nebylo vůbec jednoduché vybírat pořadí. Například komise na fakultě strojní dlouho přemýšlela o třetích místech, nakonec se rozhodla vyhlásit hned dvě třetí místa. A také ostatní práce byly velmi zajímavé. I proto letos každý přihlášený dostal odměnu tisíc korun,“ řekl Luboš Běhálek, proděkan Fakulty strojní TUL, která spolu s Fakultou textilní, Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Ekonomickou fakultou Technické univerzity v Liberci 14. ročník soutěže organizovala.

Jedním z hlavních cílů soutěže je finanční podpora tvůrčích typů studentů, kteří mají předpoklady pro vědeckou a vývojovou činnost. Soutěž je má motivovat k dalšímu působení v této oblasti. Zároveň se jedná o jakousi „generálku“ před státnicemi. Studenti dostanou možnost upravit svoji prezentaci na základě připomínek, které dostanou od soutěžní komise. „Studenti si vyzkouší obhajobu, některé dotazy komise je mohou překvapit. Tato zpětná vazba je pro studenty důležitá. Pokud navíc mohou studenti říci, že práci už obhajovali v soutěži SVOČ nebo v ní dokonce bodovali, je to plus, které jim při obhajobě pomůže,“ doplnil proděkan Běhálek.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_8756-2.jpg

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL

Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...

24. 4. 2025 | Univerzita | 185
IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 224

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 670
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365