Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

TUL oslavila 17. listopad. Vzdor proti totalitě si univerzita připomněla koncertem i výstavou

Upravene @ Jaroslav Tomasek (72 of 95).jpg
Koncert tělesa Baťa Goes Symphonic pro zaměstnace TUL. Foto: Jaroslav Tomášek

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si naše univerzita připomněla několika slavnostními akcemi. Rektor TUL Miroslav Brzezina pozval zaměstnance do univerzitní auly na tradiční koncert, spolu s litevským velvyslancem zahájil výstavu o stalinskému teroru a položil kytici u Památníku obětem komunismu.

Ve středu uplynulo dvaatřicet let od studentských manifestací, které v naší zemi vyústily v pád komunistické totality, a dvaaosmdesát let od uzavření českých vysokých škol nacisty.

Dopoledne si rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina připomněl odkaz 17. listopadu položením květin u Památníku obětem komunismu v Parku Paměti národa v Jablonecké ulici. Po oficiální části programu se účastníci vydali na pietní pochod proti zapomínání k Pomníku obětem okupace 1968 na náměstí Dr. E. Beneše.

Odpoledne rektor spolu s velvyslancem Litvy v České republice J. E. Laimonasem Talat-Kelpšou slavnostně otevřel výstavu Pod cizím nebem. Je věnována 80. výročí zahájení masových deportací z Litvy, Lotyšska a Estonska na Sibiř během stalinského teroru. Vernisáž se konala v prostoru před aulou v budově G, nyní je k vidění na Univerzitním náměstí. „Výstava nutí přemýšlet o tom, kam až mohou vést totalitní represe. Při prohlížení výstavy si člověk uvědomí, co jsou nejodpornější totalitní praktiky, které nešetří ženy ani děti. Chci využít dnešního svátku k tomu, abych připomněl,  jak je důležité žít ve svobodné zemi. V zemi, v níž můžeme svobodně mluvit, hlásat své názory, volit i vycestovat. A pokud to bude na Sibiř, tak jen z naší vlastní vůle,“ pronesl rektor Miroslav Brzezina během vernisáže.

První vlna deportací Litevců na Sibiř začala 14. června 1941, tedy v den prvního výročí okupace Litvy Sovětským svazem. Během ní bylo 27 000 civilistů, většinou žen a dětí přes noc zatčeno a v dobytčích vagonech odvezeno na Sibiř, tisíce kilometrů od domova. Během druhé světové války byla Litva okupována nacistickým Německem a znovu ji ovládla totalita. Po válce se pak sovětské deportace vrátily s ještě větší intenzitou. Jen z Litvy sovětská státní moc odvezla do táborů nucených prací na Sibiři nejméně 130 000 tisíc občanů. Pouze 60 000 z nich se vrátilo.

Mezi černými panely s texty a fotografiemi je jeden panel světlý. Je na něm zachycen autentický příběh rodiny litevského velvyslance ze sibiřského vyhnanství. „Pro naši rodinu to je velmi silné téma. Věřím, že výstava zaujme i lidi v České republice a jsem rád, že můžeme výstavu prezentovat na Technické univerzitě v Liberci. Doufám, že vám to pomůže porozumět tomu, co se stalo v Litvě, když byla naše zem okupována. Doufám, že tato vzpomínka zůstane natolik živá, abychom zajistili, že se už nikdy nic podobného nezopakuje,“ řekl velvyslanec J. E. Laimonas Talat-Kelpša.

»Odkaz 17. listopadu zavazuje«

Po vernisáži pozval rektor zaměstnance univerzity na koncert tělesa Baťa Goes Symphonic. Koncert k připomínce událostí 17. listopadu v aule je už na naší univerzitě tradicí. V proslovu rektor připomněl význam odkazu listopadových událostí pro naši zemi. „Přestože milníky 1939 a 1989 od sebe dělí padesát let, jedno podstatné je pojí. Je to touha a odhodlání vysvobodit se z totality a znovu patřit mezi svobodné demokracie,“ uvedl rektor Brzezina.

Poukázal na to, že 17. listopad 1989 přinesl demokracii, ať byl vývoj v posledních dvaatřiceti letech jakýkoliv. „Sedmnáctý listopad přinesl svobodu slova, možnost volného cestování i šíření myšlenek a názorů. Za své přesvědčení neskončíme u policejního výslechu nebo ve vězení. Nikdo není za své přesvědčení nebo ideologické ‚provinění‘ svých rodičů vylučován ze školy, není mu odpíráno další studium nebo svobodná volba povolání. Mějme prosím na paměti, že odkaz 17. listopadu je pro nás a příští generace zavazující. Svoboda totiž nepřichází automaticky, vidíme to kolem sebe stále naléhavěji. Přemýšlejme o svobodě hlouběji, aby nám znovu neproklouzla mezi prsty,“ řekl rektor před zahájením koncertu.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce