Univerzitní galerie vystavuje igelitové modely

Exponáty z netradičního materiálu – igelitu – zaplnily univerzitní galerii N v Jablonci nad Nisou. Svou výtvarnou fantazii zde prokazuje místní výtvarník a profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Karel Vratislav Novák.

Expozice představuje čtyři velké a několik menších objektů, z nichž jeden zdobí i prostor před galerií. Uvnitř lidé spatří například konstrukci letadla s igelitovými křídly, ale také nejrůznější nafukovací předměty, které svůj tvar získají vháněním vzduchu. "To je pro návštěvníky výstavy velmi přitažlivé," míní Ludmila Šikolová z jablonecké pobočky liberecké Technické univerzity. "Sami si budou totiž moci vystavené objekty vzduchem napustit."

Pro Nováka přitom nejsou objekty z igelitu zrovna typické. Proslavil se spíše svým nekonvenčním pojetím kovového šperku. Jeho podpis se také skví pod objekty Udice na jablonecké přehradě či Metronomu v Praze. Z jeho dílny pochází také plastika Vrtule na kruhovém objezdu v jabloneckém Mšeně, svými objekty vyzdobil i jednu z bank v Ústí nad Labem či jabloneckou Spořitelnu.

Výstava objektů z igelitu potrvá v Univerzitní galerii do 6. prosince.

MF Dnes

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232