Komponovaný pořad sborových skladeb a mluveného slova Vlaky naděje připomíná osudy československých převážně židovských dětí, které sir Nicholas Winton zachránil před nacisty. Pořad sestavil a nastudoval fakultní sbor The Bohemian Choir a spolu s dalšími sbory ho představí v úterý 24. září v kostele sv. Antonína Velikého v Liberci. Večera se zúčastní také dcera sira Wintona a některé z Wintonových dětí.
Komponovaný program připravili studenti ze sboru The Bohemian Choir Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL pod vedením Jany Konvalinkové a Christophera Muffeta u příležitosti připomenutí výročí 80 let od začátku druhé světové války. Několik měsíců před jejím vypuknutím začal sir Winton s vlakovými transporty převážně židovských dětí z okupovaného Československa do Spojeného království. Podařilo se mu jich zachránit 669. Příběhy několika z nich tvoří páteř komponovaného pořadu Vlaky naděje.
Jeden z prezentovaných příběhů pak poukazuje na osudy asi 1,5 milionu britských dětí, které byly také v roce 1939 z rozhodnutí anglické královny evakuovány z nálety ohrožených měst do bezpečí anglického venkova.
Komponovaný program představí sbory The Bohemian Choir FP TUL, sbor Aurea Rosa při Univerzitě třetího věku TUL, žáci Základní školy Světlá pod Ještědem a dětský sbor Výšinka ze ZŠ Aloisina Výšina pod vedením sbormistryně Jany Konvalinkové.
Nad vzpomínkovým večerem převzali záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Návštěvníky a hosty přivítají rektor TUL Miroslav Brzezina a arciděkan P. Radek Jurečka.
Pořad si přijedou vyslechnout Milena Grenfell-Baines, Zuzana Marešová a Ruth Hálová, přijet by s nimi měl také Benjamin Abeles – čtyři z 669 zachráněných Wintonových dětí. Doprovodí je Martin Kudrna, vnuk Edith Weitzenové, československé rodačky, která během druhé světové války sloužila u britského královského letectva (RAF), a Barbara Winton, dcera muže, jehož čin si 24. září 2019 od 19.00 hodin v libereckém kostele připomeneme.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Legendy české architektury vzdaly hold autoru ikonického Ještědu. Odstartoval rok oslav Karla Hubáčka a liberecké FUA
Múzou políbený architekt, učitel i charakterní člověk. Tak vnímali Karla Hubáčka jeho spolupracovníci a lidé, které zakladatel ateliéru SIAL, autor ikonického horského hotelu a vysílače na Ještědu a duchovní otec dnešní Fakulty umění a...
Co je skutečné a co manipulace? Odpověď hledá výstava Co-Extensive kurátora Filipa Šenka v Galerii Rudolfinum
Mezinárodní skupinovou výstavu Co-Extensive v Galerii Rudolfinum dva roky kurátorsky připravoval Filip Šenk z Fakulty umění a architektury TUL. Výstava vychází z úvah o tom, že dnešní svět v nebývalé míře zaplavují obrazy, které přitom často...
Rok 2024 je Rokem Karla Hubáčka. Kraj, město, univerzita, galerie, muzeum a další chystají ke 100. výročí architektova narození řadu akcí
Docent Karel Hubáček, jediný český nositel světové Perretovy ceny, by se 23. února 2024 dožil 100 let. Liberecký kraj, město Liberec, Technická univerzita v Liberci, Paměť národa, Severočeské muzeum v Liberci a další instituce neformálně vyhlašují...