S Vlaky naděje přijedou do Liberce také Wintonovy děti

Sir_Winton_Memorial_2015_Prague.JPG
Památník sira Wintona na hlavním nádraží v Praze. Foto: David Sedlecký/Wikimedia Commons

Komponovaný pořad sborových skladeb a mluveného slova Vlaky naděje připomíná osudy československých převážně židovských dětí, které sir Nicholas Winton zachránil před nacisty. Pořad sestavil a nastudoval fakultní sbor The Bohemian Choir a spolu s dalšími sbory ho představí v úterý 24. září v kostele sv. Antonína Velikého v Liberci. Večera se zúčastní také dcera sira Wintona a některé z Wintonových dětí.

Komponovaný program připravili studenti ze sboru The Bohemian Choir Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL pod vedením Jany Konvalinkové a Christophera Muffeta u příležitosti připomenutí výročí 80 let od začátku druhé světové války. Několik měsíců před jejím vypuknutím začal sir Winton s vlakovými transporty převážně židovských dětí z okupovaného Československa do Spojeného království. Podařilo se mu jich zachránit 669. Příběhy několika z nich tvoří páteř komponovaného pořadu Vlaky naděje.

Jeden z prezentovaných příběhů pak poukazuje na osudy asi 1,5 milionu britských dětí, které byly také v roce 1939 z rozhodnutí anglické královny evakuovány z nálety ohrožených měst do bezpečí anglického venkova.

Komponovaný program představí sbory The Bohemian Choir FP TUL, sbor Aurea Rosa při Univerzitě třetího věku TUL, žáci Základní školy Světlá pod Ještědem a dětský sbor Výšinka ze ZŠ Aloisina Výšina pod vedením sbormistryně Jany Konvalinkové.

Nad vzpomínkovým večerem převzali záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Návštěvníky a hosty přivítají rektor TUL Miroslav Brzezina a arciděkan P. Radek Jurečka.

Pořad si přijedou vyslechnout Milena Grenfell-Baines, Zuzana Marešová a Ruth Hálová, přijet by s nimi měl také Benjamin Abeles – čtyři z 669 zachráněných Wintonových dětí. Doprovodí je Martin Kudrna, vnuk Edith Weitzenové, československé rodačky, která během druhé světové války sloužila u britského královského letectva (RAF), a Barbara Winton, dcera muže, jehož čin si 24. září 2019 od 19.00 hodin v libereckém kostele připomeneme.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
S Vlaky naděje na turné po Británii

Další články v rubrice

Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Události | 388
IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 225

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 669
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365