Prestižní nakladatelství Julius Klinkhardt vydalo knihu „Výchova a vzdělávání židovských dětí v protektorátu a v ghettu Terezín“ autorky Dany Kasperové z katedry pedagogiky a psychologie.
Německé nakladatelství, které se zaměřuje na vydávání knih z oblasti pedagogických věd, vydalo tuto publikaci pod názvem „Erziehung und Bildung der jüdischen Kinder im Protektorat und im Ghetto Theresienstadt“ na začátku letošního roku.
Kniha Dany Kasperové (v české verzi vydaná nakladatelstvím Humanitas Filozofické fakulty UK v Praze roku 2011) rekonstruuje postupné vylučování židovských dětí z německých i českých protektorátních škol a diskriminační opatření uplatňovaná vůči židovskému obyvatelstvu ve školství, které v létě 1942 vyústily v rámci „konečného řešení židovské otázky“ v úplný zákaz vyučování. Stranou nezůstává ani porovnání s obdobnými protižidovskými opatřeními na školách v třetí říši.
V druhé části přináší publikace svědectví o teoreticko-výchovných principech terezínských vychovatelů na základě jejich vlastních dochovaných zpráv a ukazuje jejich realizaci na konkrétních příkladech českého chlapeckého a dívčího domova. Pozornost je věnována také ilegálnímu vyučování i uměleckým činnostem probíhajícím v každodenní hrůzné realitě terezínského ghetta.
Publikace Dany Kasperové je uceleným příspěvkem k dosud málo probádané kapitole terezínské výchovné problematiky. Její přínos pro vědy o výchově dokazuje také Cena rektora Univerzity Karlovy v Praze, kterou autorka obdržela roku 2011.
Nyní se této výjimečné odborné publikaci dostává dalšího uznání – německé verze, čímž se práce z liberecké univerzity otevírá mezinárodní odborné i laické veřejnosti.
„Vydáním studie se mimo jiné otevírá možnost hlubší, intenzivnější spolupráce českých a německých odborníků v daném tématu – ať již se jedná o přípravy odborných konferencí, nebo o podporu další odborné publikační činnosti či společných vědeckých projektů,“ říká autorka Dana Kasperová.
Převedení publikace do němčiny podpořil projekt Česko-německého fondu budoucnosti, na kterém spolupracovala Technická univerzita v Liberci spolu s německým nakladatelským domem Klinkhardt. Překladu se ujala etablovaná překladatelka Nikola Mizerová z katedry německého jazyka FP TUL.
„Téma tím rozhodně nezapadá, problematiku židovské mládeže v meziválečném Československu – každodenního života židovských dětí a mládeže v mládežnických spolcích a pedagogických organizacích – zpracovává autorka knihy dále jako součást výzkumného tématu Výchovné programy a koncepce v německých pedagogických organizacích v meziválečném Československu podpořeného Grantovou agenturou České republiky, který na univerzitě řešíme již rok a ukončíme ho v prosinci roku 2015,“ podotýká vedoucí katedry pedagogiky a psychologie FP TUL Tomáš Kasper.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Deska z textilního odpadu proniká také do světa výtvarného umění a designu
Už našla uplatnění ve stavebnictví i nábytkářství. Premiéra desky z recyklovaného textilního materiálu na výtvarné scéně se odehrává právě v těchto dnech v jablonecké Galerii N, kde ji můžete vidět na výstavě Martina Hofmana »Recyklus«.

Doplněné vydání úspěšných živých jmen Liberce je v prodeji
První vydání atlasu, který mapuje, jak obyvatelé Liberce nazývají místa a objekty ve svém městě, bylo pryč během několika málo měsíců. Autoři Daniel Vrbík a Václav Lábus proto připravili vydání druhé. Doplnili ho o další informace. V prodeji je...

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery
Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...