Do parku Clam-Gallasů instalovalo před pár dny město Liberec bustu Franze Clam-Gallase. To, že park nese toto jméno a nyní má i bustu, která k němu odkazuje, je velkou zásluhou historika Milana Svobody.
Rod Clam-Gallasů se od druhé poloviny 18. století významnou měrou zasadil o kulturní, sociální i hospodářský rozvoj celého libereckého regionu. Navíc dnešní Komenského ulice, která s parkem sousedí, nesla do první republiky jméno Clam-Gallas Strasse a zámek, jehož zdi lemují park na druhé straně, vlastnili jako poslední hraběcí rod právě Clam-Gallasové.
Proto již před časem inicioval historik Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Milan Svoboda, přední český odborník mimo řady dalších právě na rod Redernů, Gallasů a Clam-Gallasů, pojmenování parku po tomto významném rodu.
V květnu 2017 ho zástupci města a univerzity spolu s pravnučkou Franze Clam-Gallase Christine Winkelbauer-Kellyovou, která je také předsedkyní Správní rady Nadačního fondu Clam-Gallas, slavnostně pojmenovali a přislíbili instalovat bustu posledního mužského potomka slavného rodu Franze Clam-Gallase. Ten jako mecenáš mimo jiné objevil a podporoval talent významného vídeňského sochaře Heinricha Karla Scholze. Instalovaná busta je odlitkem původního Scholzova díla.
Historik Milan Svoboda, který spolu s náměstkem primátora Ivanem Langrem a Christine Winkelbauer-Kellyovou bustu minulou neděli odhaloval, má z dokončení díla dobrý pocit:
„Vše se uskutečnilo, s ohledem na přebujelou administrativu, v relativně krátké době a také díky spolupráci mnoha lidí dobré vůle a v čase takovémuto dílu příznivém,“ řekl redakci T-UNI Milan Svoboda.
Na otázku, která další místa v Liberci by navrhl pojmenovat či přejmenovat, doktor Svoboda reagoval:
„Názvy míst v Liberci bych neměnil, jedná se o administrativně komplikované záležitosti, které by ztížily život lidem, kteří v těch místech bydlí. Z katedry historie jsme před lety poslali vedení města seznam několika jmen libereckých rodáků či obyvatel, kteří se zasloužili o město či kraj tak, že by bylo alespoň symbolickým gestem poděkování za jejich práci a život, kdyby se po nich jmenovaly nové ulice.“
Radek Pirkl
Foto: MML (Jan Král)
Další články v rubrice

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty
Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu
Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.