středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Lidé > Naši studenti pomohli urychlit vyhledání člověka, co volá o zdravotnickou pomoc a nezná svoji polohu

IMG_2003.jpg
Na operačním středisku ve dvanáctihodinových směnách pracovala i studentka třetího ročníku oboru zdravotnický záchranář Michaela Krupičková.

Sanitka dorazí rychleji, navzdory tomu, že volající neví přesně, kde se nachází. Díky studentům Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS), kteří doplnili tisíce nových bodů do systému lokalizace krajské záchranky. Rozšířením databáze ušetřili operačním stres a někdy i minuty při lokalizování člověka volajícího o pomoc.

V době koronavirové epidemie pomáhali studenti FZS na krajské záchrance nejen s koordinací odběrových týmů nebo s dekontaminací sanit a pomůcek. Ale zanesli také tisíce nových bodů do Programu operačního řízení. Díky tomu nyní operátorka ve velmi krátkém čase dokáže určit polohu člověka v nouzi, i když má jen kusé uvedení polohy od volajícího.

„Studenti doplnění našeho systému věnovali desítky, možná stovky hodin. Tím, že do jedné databáze zanesli tisíce nových bodů, už operátorky nemusejí místo zpřesňovat z jiných zdrojů. To nám pomůže šetřit čas. Ten studenti zkrátili v některých případech až o minuty,“ sdělil Petr Matějíčka, vedoucí operátor operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Do databáze se díky studentům dostaly horské chalupy, hotely, rozcestníky, přehrady, doly, lomy, jeskyně, lezecké skály, hrady, ale třeba i kiosky, obchody, pošty nebo služebny policie a mnoho dalších bodů. „V databázi je nyní přes čtyři a půl tisíce různých bodů,“ vypočítal Petr Matějíčka.

Lokalizace byla obtížná nejen v lesích, ale i v centru měst

Pokud dnes operátorky napíší do systému Klíč, na monitoru jim vyskočí kopec v Lužických horách i s GPS souřadnicemi. Před jeho zanesením do databáze by jej sice operátorky dohledaly v jiných zdrojích, například na webu mapy.cz, ale ztrácely by čas. „Zanesením nových bodů zlepšili studenti komfort pro dispečink, odbourali dispečerkám spoustu stresu. Nebývá výjimkou, že lidský život závisí na tom, jak rychle dokáží operátorky člověka zlokalizovat,“ doplnil Petr Matějíčka.

Nejasnosti nemusejí vznikat jen ve skalách Českého ráje nebo lesích Českolipska. Mohou se objevit i v centru města. Když například volající bez aplikace záchranka (volající s nainstalovanou aplikací v mobilu podrží prst na červeném tlačítku a tím se odešle nouzová zpráva s přesnou polohou. Zároveň dojde k vytočení linky 155, pozn. redakce) oznámí, že nedaleko Billy leží na chodníku člověk. Pokud neuvede město ani ulici, operačnímu se po novém doplnění databáze na obrazovce objeví všechny obchody tohoto řetězce v kraji i s GPS souřadnicemi. Po vymezení Liberce pak zůstanou prodejny v ulicích Švermova, Palachova nebo Na Rybníčku. „Když kliknu na ikonu, obchody se mi propíší do mapového podkladu i s GPS souřadnicemi. Pokud ještě dalším dotazem zjistím, že nedaleko jezdí tramvaj, vím, jde o Billu v Plaze v Palachově ulici,“ doplnil Pavel Matějíčka.

Pomoc studentů ocenil i ředitel záchranky

Za pomoc v době nouzového stavu poděkoval FZS dopisem ředitel krajské záchranky Luděk Kramář. „Velmi si vážíme toho, že vaši studenti každý den chodili do práce společně s našimi pracovníky a pomáhali všude tam, kde bylo potřeba. Velmi rychle pochopili, co je třeba dělat a začlenili se do našeho kolektivu tak, že jsme se na ně mohli spolehnout. Nemyslím si, že by to bylo zcela samozřejmé, o to víc si spolupráce vážím,“ stojí mimo jiné v dopise.

V souvislosti s pomocí na operačním středisku jmenovitě zmínil Michaelu Krupičkovou, Adama Rolečka, Martina Dufka, Karolínu Riedlovou a Barboru Suchou. V areálu ve Vesci zase pomáhal Matěj Havránek, Emílie Hořejší, Monika Říhová, Pavlína Mosiurczaková, Pavlína Blažková, Tomáš Sedláček, Anna Hudecová a Petr Souček. „Studenti nám pomáhali s dezinfekcí sanit a pomůcek, našim záchranářům i s používáním ochranných obleků. Sami pracovali bez ohledu na diskomfort, který s sebou používání ochranných pomůcek neslo. Podíleli se na koordinaci odběrových týmů, do operačního systému zanesli 3500 záznamů testovaných osob. Komunikovali s testovanými osobami, uskutečnili více jak 1500 telefonních hovorů. Podařilo se jim vytvořit unikátní databázi všech turistických cílů v Libereckém kraji, která nám i v budoucnu významně pomůže urychlit lokalizaci volajících v terénu,“ napsal ředitel Kramář.

Škola získala za pomoc také samolepku

Všem, kteří pomáhali, předává ZZS samolepku Pomohli jsme 1. linii v těžké době. „Jako určitý symbol ji posíláme i vaší škole. Pevně věřím, že naši spolupráci, která byla vždy výborná, společné zážitky z doby nouzového stavu ještě upevní,“ uvádí Luděk Kramář.

Samolepka je dnes na dobře viditelném místě na chodbě fakulty, kde studenti podepisují čestná prohlášení o bezinfekčnosti. Má tak vlastně stále obraznou spojitost s COVID-19. "Poděkování za pomoc v době epidemie je od pana ředitele velice milé, lidské a vážíme si ho. Osobně si myslím, že naši studenti zaujali k celé věci velice dobrý postoj. V neposlední řadě to pro ně byla i cenná zkušenost do budoucna," komentovala proděkanka FZS Marie Froňková.

Studenti FZS pomáhali v době koronavirové epidemie také v celé řadě zdravotnických zařízení. Psali jsme o nich zde, rozhovor s jedním ze studentů si můžete přečíst na tomto odkazu.

Adam Pluhař

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!