Doktorské studium jako synonymum vyhoření a nedůstojného života? Novela to má změnit

Partnerský magazín UNIVERSITAS píše: Chystaná novela vysokoškolského zákona přináší zásadní změny k lepšímu pro české doktorandky a doktorandy. Výrazně jim navyšuje garantovaný příjem, který se navíc bude započítávat do důchodového zajištění, také jim otvírá možnost čerpání mateřské a rodičovské dovolené a umožní jim, aby si s doktorandským příjmem mohli zažádat třeba o hypotéku. Dále ruší státní doktorské zkoušky a zavádí standard školitele doktorandů. Partnerský magazín UNIVERSITAS se věnuje tématu českých doktorandů v sérii článků a v anketě mezi českými doktorandkami a doktorandy. Na dotazy odpovídá také Ondřej Havelka z fakulty mechatroniky a CXI TUL.

Anketa se čtyřmi českými doktorandkami a doktorandy nese ve svém titulu vyjádření jedné z dotazovaných: „Doktorát je u nás cesta k vyhoření. A čestných funkcí se nenajíte“

Jedna z anketních otázek zní:

Co si myslíte o změnách, které přináší připravovaná reforma doktorského studia? Co soudíte o garanci příjmů prezenčního studenta v doktorském studijním programu ve výši nejméně 1,2násobku minimální mzdy (23 000 Kč měsíčně)?

Zvýšení stipendií a jejich navázání na 1,2násobek minimální mzdy by výrazně zlepšilo finanční situaci doktorandů. Vyšší příjmy by poskytly doktorandům větší životní stabilitu, omezily jejich potřebu hledat dodatečné příjmy a umožnily jim plně se soustředit na výzkum. Napadá mě další myšlenka, o které se ještě nemluví: lákání talentovaných zahraničních doktorandů, což je strategický cíl dobrých světových univerzit a výzkumných institucí. Jedním z hlavních důvodů, proč se nám to nedaří, je právě nedostatečné financování doktorandů. Měl jsem možnost pracovat na Institutu Maxe Plancka. Na oddělení, kde jsem působil, tvořili zahraniční doktorandi téměř osmdesát procent těchto mladých výzkumníků.

Tak zní odpověď Ondřeje Havelky, doktoranda Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL, zároveň vědeckého pracovníka na našem výzkumném ústavu CXI, člena Studentské komory Rady vysokých škol a také člena asociace ENQA (Evropské asociace pro zajišťování kvality ve vysokoškolském vzdělávání) a EURODOC, cože je evropská rada zastupující doktorandy a mladé vědecké pracovníky a pracovnice z Evropy.

Magazín českých vysokých škol Universitas zásadní změny, které do doktorského studia přináší novela vysokoškolského zákona, jež by měly platit od ledna roku 2025, shrnuje v článku:

Reforma doktorského studia. „Změna není dokonalá, ale konečně se přiblížíme důstojným podmínkám“

Magazín dále přináší rozhovor s předsedou Studentské komory Rady vysokých škol Michalem Farníkem na toto téma.

Českým doktorandkám a doktorandům se redakce věnuje i v dalších textech, najdete je v rubrice Téma.

Magazín českých vysokých škol UNIVERSITAS přináší články z akademického světa od roku 2016. TUL je partnerem projektu od roku 2018 a má svého zástupce také v redakční radě.

Pokud Vás novinky z českých univerzit zajímají, přihlaste se k odběru newsletteru Universitas.  

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 507