
Na rozdíl od Homera Simpsona, který se do jaderné elektrárny dostal omylem, u řídicího pultu posedává s koblihou v ruce a doufá, že nic nevybuchne, je cesta k „jádru“ absolventa Fakulty strojní Filipa Klikara úplně jiná. Profesionální. Filip se stane operátorem jaderné elektrárny díky svým schopnostem a vytrvalé cestě za snem.
Po skončení střední školy Filip zvažoval, jestli začne pracovat, nebo bude studovat na Fakultě strojní TUL (FS). Zvolil druhou možnost a nelituje. Dnes dokončuje magisterský program aplikovaná mechanika a před sebou má perspektivní a skvěle placenou práci operátora jaderné elektrárny Temelín. „Moje cesta k jádru začala při psaní bakalářské práce. Věnoval jsem se tehdy výpočtu tepelné účinnosti sekundárního okruhu jaderné elektrárny Temelín a vytvoření programu pro analýzu vlivu hlavních zařízení tohoto okruhu. Téma spojovalo dvě oblasti, které mi v rámci studia byly blízké – termodynamiku a programování,“ říká Filip Klikar.
V té době jej nenapadlo, že by mohl jednou okruh jaderné elektrárny, který se snažil pro bakalářskou práci spočítat, z blokové dozorny řídit. O „velíně“ elektrárny začal vážně uvažovat až později. Když podal přihlášku na odbornou stáž SMR camp 2023. Jednalo se o první ročník pětidenní stáže společnosti ČEZ se zaměřením na malé modulární reaktory (small modular reactor). „Téma jaderné energetiky mě skutečně velmi chytlo. Rok po absolvování SMR campu jsem se proto zúčastnil Letní univerzity Temelín. Koná se přímo v areálu jaderné elektrárny a účastník během intenzivního čtrnáctidenního programu získá detailní vhled do jejího provozu. Navštíví místa, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. O kariéře v jaderné elektrárně jsem uvažoval stále víc,“ líčí Filip.
Každé stáži, ať už SMR campu nebo Letní univerzitě ČEZ, předchází zevrubné psychodiagnostické testování. Na základě nich je vybrána třicítka studentů, kteří se následně mohou programu zúčastnit. Testování trvá přibližně šest hodin. Ve výkonnostní části testu plní uchazeč různé úlohy na udržení pozornosti, logické myšlení, paměť nebo prostorovou orientaci. Osobnostní část je zakončena rozhovorem s psychologem nebo psycholožkou.
„Po absolvování prvních psychotestů v rámci SMR campu jsem ještě na pozici operátora neprošel, ale absolvování stáže mě namotivovalo pokračovat dál. Psychotesty jsem zvládl až napotřetí,“ usmívá se Filip Klikar a dodává, že se odmítal vzdát. „Náročnost psychotestů je namístě a chápu ji. Psychická odolnost je velmi důležitým předpokladem. Stejně jako schopnost dlouhodobě udržet pozornost. Během běžného provozu reaktoru může být na blokové dozorně relativní klid, ale jakmile se ozve alarm nebo dojde k odchylce sledovaných parametrů, je potřeba okamžitě a správně reagovat.“
Po úspěšném absolvování Letní univerzity získal Filip od ČEZu stipendium a nabídku na pozici operátora sekundárního okruhu.
Filip se jaderné energetice věnuje i ve své dokončované diplomové práci „Výpočet zbytkového tepelného výkonu a povrchové teploty ve skladu pro vyhořelé jaderné palivo“. Vedoucím diplomové práce je Jan Kracík a na tématu spolupracuje s ÚJV Řež a.s.
Až v létě získá na FS absolventský diplom, čeká jej od září dvouletý výcvik ve školicím středisku ČEZ v Brně. Pak se přesune do jihočeského Temelína, kde se bude další půlrok zaučovat (nejen) na simulátoru blokové dozorny. Simulátor je věrnou kopií střediska, na němž bude Filip pracovat v ostrém provozu. Operátoři se na simulátoru učí řešit abnormální provozní stavy a zvládat stresové situace. „Mám klidnou povahu a myslím, že se nenechám snadno vyvést z míry. Věřím, že proces školení úspěšně dokončím. Věřím si, protože mě studium na Fakultě strojní na tuto profesní dráhu připravilo dobře,“ loučí se Filip Klikar.
Za svým snem operátora jaderné elektrárny si Filip cílevědomě šel. Během studia měl vynikající výsledky a pobíral prospěchové stipendium. Uspět ale mohou i jiní absolventi FS, i když třeba zatím o svých schopnostech pochybují. Zda se na tuto práci hodí, zjistí třeba během stáží ČEZ. Přihlášky do letošního ročníku je možné podávat do konce dubna. Nabídka je pestrá a na své si přijdou i studenti humanitních oborů – například v rámci stáže Jaderný investiční kemp. Více informací.
FS se společností ČEZ úzce spolupracuje. Nejen při letních školách, SMR kempech nebo přednáškách. Fakulta i v rámci dalších aktivit vede studenty k tomu, aby i v této oblasti našli uplatnění. „Na Filipově příkladu je zřejmé, že se o tuto vysoce prestižní, nadmíru zodpovědnou a perspektivní pozici mohou hlásit i ostatní naši studenti a absolventi,“ říká proděkan FS Luboš Běhálek.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Hvězda univerziády i televizní komentátorka učí na TUL anatomii
Hlas Petry Hynčicové pravidelně doprovází televizní přenosy z běžeckého lyžování. Je totiž dvojnásobnou olympioničkou a lyžařkou, která slavně triumfovala nad neporazitelnými ruskými závodnicemi na jejich domovské univerziádě. Díky své...

Dvanáct let výzkumu vtělila do knihy o nepovedeném atentátu
Když se prvního máje 1949 ozvala ohlušující rána v liberecké ulici U Novostavby, psaly noviny o výbuchu plynu. Ve skutečnosti explodovala nálož, jež měla zasáhnout komunistické funkcionáře na tribuně před radnicí. Komunistická justice měla...

Ilona Gillernová je mezi nominovanými na cenu, jež vyjadřuje podporu ženám ve vědě
V prestižní společnosti šesti vědkyň nominovaných na Cenu Milady Paulové 2024 stanula i psycholožka Ilona Gillernová z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Uznávaná odbornice na pedagogickou psychologii,...