Skoti si zkusili výuku v Liberci

Praha.jpg
Skotská skupina v Praze. Foto: Laurence Giraud-Johnstone

Studenti z University of the West of Scotland přijeli na týdenní návštěvu našich studentů učitelství. Jejich úrovní byli nadšeni jak oni, tak skotští pedagogové.

Na týdenní návštěvu přijelo deset skotských studentů v polovině dubna. S jejich mateřskou pedagogickou fakultou ve městě Ayr má naše fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická partnerskou smlouvu o výměně studentů Erasmus+.

Smlouva nejprve otevřela brány dvěma našim studentům, kteří na University of the West of Scotland (UWS) vyrazili loni na podzim.

„Byli jsme z nich naprosto nadšení, byli připravení, otevření, pracovití. Přiznám se, že to oni nás definitivně přesvědčili, že se musím do Liberce podívat. A opět jsme se nezklamali. Máte skvělé studenty, budou z nich jistě vynikající učitelé,“ říká lektorka a koordinátorka programu Erasmus+ na pedagogické fakultě UWS Laurence Giraud-Johnstone, která se skotskými studenty přijela.

Výprava měla několik cílů: studenti primárního vzdělávání chtěli vidět, jak se vzdělávají jejich čeští kolegové, druhou rovinou jejich návštěvy byly workshopy a exkurze k tématu holokaustu.

„Například doktorka Holá si pro nás připravila workshop, který byl velmi inspirativní jak pro naše studenty, tak pro mě jako vyučující. Předvedla nám, s jakou samozřejmostí a s jakým účinkem lze používat ve výkladu o holokaustu výtvarné a písemné práce dětí z Terezína. Autentické materiály z koncentračního tábora mají stále velkou sílu, kterou je možné, pokud je člověk šikovný jako Marie Holá, přetavit do poznání. Byla jsem nadšená a studenti též,“ říká dále Giraud-Johnstone.

Její slova uznání mají váhu, protože University of the West of Scotland je ve Skotsku špičkou ve výuce o holokaustu.

„Máme nejlepší akademické kapacity na tuto problematiku. Vyvíjíme také výukový program pro učitele. Je to trénink na teoretické i praktické úrovni, který jim má pomoci toto téma přiblížit žákům,“ řekl redakci T-UNI doktor Andrew Killen, který naši univerzitu navštívil už po druhé.

Skotští studenti pod jeho vedením navštívili libereckou synagogu, Památník obětem šoa a přilehlý židovský hřbitov, dále památky Židovského města v Praze a Terezín. Vyslechli také komponovaný program našeho fakultního sboru „Vlaky naděje“. Psali jsme o něm více zde. Jejich program pomáhali koordinovat Jana Konvalinková a Christopher Muffet z hostitelské fakulty.

Skotská výprava stihla za ten týden splnit ještě jednu misi. Studenti z Ayr navštívili několik liberecký základních škol a dětem přiblížili svou kulturu.

„Učili jsme je skotské tance a písně, vyprávěli jim o našich kulturních zvyklostech a přinesli jsme dětem skotské knihy a na ochutnání sušenky,“ říká za studenty Erland.

Obě strany, česká i skotská, chtějí ve výměnách studentů v rámci programu Erasmus+ pokračovat. „Nabízí se také společný výzkum tématu holokaustu s Technickou univerzitou v Liberci, případně se zapojením dalších partnerů z oblasti střední Evropy. Ve Skotsku místa paměti spojená s tímto tématem nemáme, tady je jich celá řada. Se studenty jsme v minulosti vyrazili například na exkurzi do Jeruzaléma, k vám je to blíž. Takže věřím, že tu nejsme naposledy,“ uzavírá doktor Killen.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 542