pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Jak na predátory?

Jak na predátory?

predatorske-casopisy.jpg

V univerzitní knihovně poradí, jak poznat predátorský „odborný“ časopis, a nabízejí konzultace k této problematice i pomoc.

„Predátorské ,odbornéʻ časopisy vznikají primárně proto, aby vybíraly autorské publikační poplatky, ale neprovádějí recenzní řízení. Rozhodně nepodporují ani nerozvíjí vědeckou komunikaci. Jedná se o podvod, který jde proti otevřenému přístupu k výsledkům vědy,“ říká ředitelka Univerzitní knihovny TUL Jitka Vencláková.

Dodává, že predátorské časopisy poznáte třeba podle toho, že vás atakují nevyžádanými maily s pobídkami k publikování nebo že aplikují velmi nízké standardy pro uveřejňování odborných článků.

Časté je také parazitování na známých jménech časopisů, například místo „The Journal of…“ se parazit jmenuje „Journal of…“.

Podle Marty Zizienové z univerzitní knihovny máte možnost většinou predátory odhalit prověřováním informací, které o sobě časopis uvádí na svých webových stránkách: „Ověřit můžete impakt faktor, složení redakční rady nebo kontaktní osobu,“ říká Marta Zizienová.

Některé predátory tak odhalíte hned, jiné časopisy jsou ovšem rafinovanější a je potřeba většího úsilí k jejich odhalení.

„Proto v univerzitní knihovně nabízíme konzultace na téma predátorských časopisů. Akademici i studenti k nám mohou přijít s podezřením na predátorský časopis, poradíme také v jakých časopisech je dobré publikovat,“ říká Jitka Vencláková.

Dotazy směřujte na marta.zizienova@tul.cz nebo predator@tul.cz, případně vyplňte online dotazník zde.

-pir-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání