Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Desítky studentů vyslyšely výzvu a chtějí hlídat děti zdravotníků

Hlídáním dětí uvolní studenti ruce především zdravotníkům. Ilustrační foto
Hlídáním dětí uvolní studenti ruce především zdravotníkům. Ilustrační foto

Přes osm desítek studentů naší univerzity se zapojilo do výzvy děkana Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a jsou připraveni hlídat děti zdravotníků. Další se mohou hlásit. Lékařům nebo zdravotním sestrám tím uvolní ruce v době přísných opatření proti šíření nákazy virovým onemocněním COVID-19.

„Přihlásilo se už osmdesát šest studujících, z toho jedenáct mužů. Nabídky hlídání zatím využily dvě rodiny. Jsme ale teprve na začátku. Zájem se určitě zvýší, až se informace o této možnosti víc rozšíří,“ přiblížila Ilona Sovová z děkanátu Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. O možnost hlídání dětí projevila zájem kupříkladu zaměstnankyně infekčního oddělení liberecké nemocnice.

V databázi je také Lucie Sekáčová, dálková studentka učitelství pro první stupeň. Hlídat dítě začně patrně už příští týden. „Sama mám dvě děti, sedm a devět let, a teď jsem s nimi doma. Mohly by se i trochu zabavit, kdyby tu měly někoho navíc. Těším se, že tu budeme taková parta,“ popsala své pocity Lucie Sekáčová. Jako asistentka pedagoga má nyní nařízenou práci z domova. „Pokud hlídáním někomu pomůžu, budu z toho mít radost,“ doplnila Lucie. Počítá s tím, že hlídat může minimálně měsíc, dokud zůstanou zavřené školy.

Student třetího ročníku učitelství pro mateřské školy Jan Jareš se do výzvy zapojil také. Nyní tráví čas doma v Semilech. „Mám rozhodně co dělat. Píšu bakalářskou práci, začínají nám po mailu chodit úkoly do školy. Když mě ale někdo osloví, hlídání dětí se školou skloubím. Chci pomoci. Je to teď dost nestandardní situace,“ řekl Jan Jareš.

„Velký zájem studentů mě těší,“ zhodnotil Jan Picek, děkan FP TUL a člen Asociace děkanů pedagogických fakult. Studenty pedagogické fakulty vybídl k pomoci minulý týden.

„Obracíme se na vás studenty s prosbou, abyste na bázi dobrovolnosti pomohli při hlídání dětí zdravotníků a dalších důležitých profesí přímo v místě jejich bydliště. Tím by se minimalizoval kontakt dětí s širšími skupinami vrstevníků a lidí obecně a byla by do jisté míry kompenzována i vzdělávací a výchovná činnost, která jinak náleží škole,“ napsal v otevřené výzvě svým studentům profesor Picek.

S myšlenkou, aby studenti pedagogických fakult pomohli s hlídáním dětí pracovníků nemocnic, přišel minulý týden premiér Babiš. Opatření mělo pomoci hlavně zdravotním sestrám, aby mohly pracovat a nemusely zůstávat s malými dětmi doma. Stát nechal od středy 10. března až do odvolání doma všechny školáky jako opatření proti šíření nákazy virovým onemocněním COVID-19.

Přestože pedagogické fakulty oficiální výzvu či žádost o oslovení svých studentů od premiéra ani vlády nedostaly, děkani se sami rozhodli nápad podpořit.

Plné znění žádosti směrované ke studentům s pokyny k tomu, jak se k dobrovolnictví v rodinách zdravotníků přihlásit, najdete zde.

Případní další studenti se mohou hlásit na telefonním čísle 724 027 718.

Pomáhají také studenti Fakulty zdravotnických studií TUL

Výzvu k zapojení se do opatření proti šíření nákazy virovým onemocněním COVID-19 dostali také studenti Fakulty zdravotnických studií TUL. O pomoc fakultu požádala Krajská nemocnice Liberec, Všeobecná fakultní nemocnice Praha a Zdravotnická zachranná služba Libereckého kraje. Část studentů se už do pomoci na základě dobrovolnosti zapojila.

Vláda v neděli rozhodla o pracovní povinnosti studentů příslušných studijních programů v oblasti lékařských i nelékařských zdravotnických povolání. V souvislosti s tím fakulta očekává, že hejtman Libereckého kraje bude mít zájem o zapojení studentů 3. ročníků studijních oborů všeobecná sestra a zdravotnický záchranář do zajištění poskytování zdravotních služeb v kraji.

„Pokud to bude nezbytně nutné, možnosti využijeme. Ale zatím studenti působí na bázi dobrovolnosti a vše funguje dobře. Zájemců máme dost, v souvislosti se současnou situací se zvedla vlna solidarity,“ sdělil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

228757547_3382020272024207_3297910206032344039_n-2.jpg

Studenti dali nevidomým do rukou zámek i elektrárnu

Po půl roce příprav a desítkách hodin práce na 3D tiskárnách zhmotnili studenti Fakulty umění a architektury TUL nevidomým lidem vybrané pražské budovy. Makety staveb v měřítku 1:150 se staly součástí srpnového festivalu otevřených budov Open...

26. 8. 2021 | Události | 294
001.jpg

Věda měla noční. Díky, že jste ji v tom nenechali

Po loňské online verzi Noci vědců jsem letos mohli ukázat laboratoře, učebny a naše vědkyně a vědce opět naživo. A bylo vidět, že jste se k nám po roce těšili. Podívejte se do fotogalerie, jaká byla na univerzitě v pátek 24. září večer a v noci...

28. 9. 2021 | Události | 26

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 562