Lékaři libereckého oddělení ARO s úspěchem testují respirátory vzniklé z původně dýchacích masek i upravené štíty. S těmito pomůckami mohou na sál nebo za pacienty díky inovacím našich vědců z CxI.
Původně pouhé dýchací masky určené do hyperbarické komory se díky novým filtrovým nástavcům vytištěným na naší špičkové 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200 proměnily v respirátory nejvyšší třídy. O inovacích Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) pro libereckou nemocnici jsme psali zde.
I když mají lékaři na očích ještě speciální brýle, mohou přes tyto ochranné pomůcky pohodlně použít také štít. Na obličeji dobře sedí a zdravotníka spolehlivě kryje díky úpravám provedenými vědci z CxI. Ti totiž pozměnili design. Štít pak za pomoci laseru a 3D tiskárny pro lékaře z ARO vyrobili. „Časem bych dořešil ještě náhlavník, připevňujeme si ho dvěma gumičkami, aby štít lépe držel. Ale štít jinak ve spojení s respirátorem a brýlemi funguje dobře a to je hlavní,“ zhodnotil lékař z oddělení ARO Krajské nemocnice v Liberci (KNL) Jan Ferech.
Nemocnice testuje prvních třicet kusů. Pomůcky jsou na ARO, část i na intenzivní péči. Inovované štíty podle našeho vzoru chtěla vyrábět a dodávat Nemocnici v Mladé Boleslavi také společnost Škoda Auto.
„Dobře fungují i respirátory vyrobené z masek do hyperbarické komory. Plní svůj účel. Můžeme je bez problémů používat celý den. Je možné je omýt nebo vydezinfikovat a znovu nasadit,“ dodal lékař Jan Ferech.
CxI vyrobilo a oddělení ARO liberecké nemocnice dodalo také speciální sterilizovatelné nástavce na kliky. Slouží k tomu, aby mohl personál nemocnice otvírat dveře za pomoci loktů a nemusel sahat na kliky dlaněmi. V KNL je nyní dvacet setů madel na kliky dvou rozměrů. Podle mluvčího KNL Václava Řičáře má nemocnice zájem instalovat nástavce i na kliky dalších oddělení, kde se dbá na přísnou hygienu nebo sterilitu prostředí.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici
Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.