Hotovo. Díky 3D tisku mohou lékaři nasadit šnorchlovací masky

Pollert.jpg
Masku s adaptérem pro filtr ze 3D tiskárny používá v motolské nemocnici i bývalý olympionik Lukáš Pollert. Foto: archiv Lukáše Pollerta

Během dvou týdnů jsme pomohli proměnit 4,5 tisíce potápěčských masek v nejúčinnější respirátory. Díky značnému nasazení desítek dobrovolníků, jejichž 3D tiskárny pracovaly dnem i nocí.

V době masivního nástupu koronavirové epidemie vyslyšela naše univerzita výzvu kolegů z ČVUT, kteří hledali dobrovolníky pro 3D tisk adaptérů na filtry k celoobličejovým šnorchlovacím maskám. Díky tomuto plastovému zařízení se z nich mohly stát respirátory s nejvyšším stupněm ochrany. Zdravotníci v první vlně totiž postrádali dostatek bezpečné ochrany proti infekci.

Nepřetržitě jelo 48 tiskáren

Technická univerzita v Liberci koordinovala čtyřicítku tiskařů nejen z Liberecka, ale i z okolních okresů a dokonce i krajů. Během více než dvou týdnů dokázali dobrovolníci vytisknout přes 4,5 tisíce adaptérů. Podle plánu ČVUT se mělo nástavci a filtry vybavit 12 tisíc masek. Dobrovolníci sdružení kolem TUL tedy vyrobili více než třetinu adaptérů. „Pomocí 3D tisku se podařilo vyrobit nástavce ke všem dvanácti tisícům maskám řetězců se sportovním zbožím Decathlon a Sportissimo. Tisk jsme ukončili,“ zhodnotil Lubomír Slavík z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM), který dobrovolnickou akci za naši univerzitu koordinoval. Adaptéry pro další sady masek se už budou vyrábět metodou vstřikování.

„Za naši univerzitní iniciativu bylo do akce zapojeno 39 tiskařů, prakticky nepřetržitě jelo 48 tiskáren. Dobrovolníci museli kvůli tisku vstávat v noci, aby se stále mohlo pokračovat. Byla to opravdu taková manufaktura,“ uvedl Lubomír Slavík.

Za Technickou univerzitu v Liberci rozjel pomoc kolegům z ČVUT student FM Pavel Šafář. Během více než dvou týdnů vytiskl 496 kusů adaptérů. 3D tiskárny byl schopný udržet v chodu čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. „Snažil jsem se tisk optimalizovat, abych k tiskárnám vstával nejpozději ve dvě hodiny v noci a nejdřív v pět ráno. I když jsem si tiskárny nastavil tak, aby pískaly, bez budíku by to nešlo,“ zasmál se Pavel Šafář.

Na tisk padlo čtvrt tuny materiálu

Tisk jednoho adaptéru z materiálu PETG trval dvě hodiny a dvacet minut. Na jednu tiskárnu připadalo zhruba tři sta tiskových hodin. Spotřebovalo se na 250 kilogramů materiálu. Zpočátku univerzita používala vlastní, později jej dodával výrobce domácích tiskáren Prusa.

Na univerzitě bylo v provozu asi dvacet 3D tiskáren, ostatní měli externí dodavatelé. „V průběhu akce dobrovolnických tiskařů přibývalo. Tisklo se třeba v základní škole Lidická v Hrádku nad Nisou, střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické, gymnáziu Jeronýmova, ve společnosti iQLANDIA, v libereckém spolku pro děti a mládež YMCA, ve firmě H&D International Group v Mnichově Hradišti, v Jablolonci nebo i v Mladé Boleslavi," vypočítal doktor Slavík a dodal: "Tisk byl tak intenzivní, že si řada lidí zničila u tiskáren destičky i trysky. Společnost Jablotron, která se ostatně na akci také podílela, ale lidem se zničenými komponenty zasponzoruje nové díly,“ zmínil doktor Slavík.

Respirátory pro ČVUT stále tiskneme

V tisku respirátorů pro ČVUT stále pokračuje špičková univerzitní tiskárna HP Jet Fusion 4200. Díky tomu, že tiskne neporézně, respirátor nepropustí vodu ani viry. Tyto respirátory nejvyšší třídy míří do fakultních nemocnic. Psali jsme o nich zde. „Respirátorů jsme už odeslali 380. Pro ČVUT je stále tiskneme, protože technologie přímého vstřikování ještě není docertifikovaná,“ zmínil Jiří Šafka z Laboratoře prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

Toto pracoviště už vyprodukovalo také 40 nástavců na dýchací masky a tři desítky upravených obličejových štítů z polykarbonátu pro lékaře liberecké nemocnice. Text o testování lékaři si můžete přečíst na tomto odkazu.

CxI rovněž vytisklo třicet sad nástavců na kliky, které umožní otvírat dveře pomocí lokte. Na dlani lékaře tak neulpí patogeny. „V tisku nástavců na kliky chce nemocnice po otestování ergonomie pokračovat,“ doplnil Jiří Šafka.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 420

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce