Zhasli život Milady Horákové. Zapálili jsme svíčky nejen za popravenou ženu, ale za všechny oběti komunistického režimu

P0002535-2.jpg
Podle rektora TUL Miroslava Brzeziny je osud a postoj Milady Horákové pro nás symbolem boje za spravedlnost, pravdu, svobodu a demokracii.

Památku doktorky Milady Horákové, jediné popravené ženy během vykonstruovaných komunistických procesů, si připomněla naše univerzita v předvečer 70. výročí této justiční vraždy.  Rektor Miroslav Brzezina, pedagogové i studenti položili kytice a zapalovali svíčky na pietním místě Univerzitního náměstí. Tím se staly schody před budovou G.

Při tiché vzpomínce na statečnou ženu, která se nebála kritizovat nedemokratické poměry v tehdejším Československu a za to zaplatila životem, plály už od pátečního odpoledne svíce, další přibývaly v průběhu dne. Na zeď budovy umístila univerzita podobiznu Milady Horákové.

K tiché vzpomínce vybízel nápis: Zhasli její život. Zapalme svíčku za všechny oběti komunistického režimu. Milada Horáková, 27. června 1950.

„Osud a postoj Milady Horákové je pro nás symbolem boje za spravedlnost, pravdu, svobodu a demokracii, což jsou hodnoty, které by každá univerzita měla mít vepsány ve svém rodokmenu. Alespoň já to tak vnímám," řekl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Naše univerzita se rozhodla připojit ke kampani Zavražděna komunisty organizované občanským sdružením Dekomunizace. Kampaň připomíná 70 let od justiční vraždy právničky a političky Milady Horákové. „Rozhodně to nevnímám jako politické gesto, ale jako uctění památky ženy popravené na základě vykonstruovaného politického procesu. Na tuto část našich dějin bychom nikdy neměli zapomenout, aby se neopakovala,“ doplnil rektor.

Jen v průběhu odpoledne pokládali u pietního místa svíčku nejen studenti, pedagogové nebo zaměstnanci univerzity, ale také kolemjdoucí lidé. Památku Milady Horákové uctil tichou vzpomínkou i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Když zapomeneme, zlo to bude mít jednodušší

Od roku 2004 je výročí popravy Milady Horákové, tedy 27. červen, Dnem památky obětí komunistického režimu. Rektor si v předvečer tohoto významného dne spolu se členy Parlamentu ČR, krajskými i městskými politiky, odpůrci totalitního režimu a dalšími hosty připomněl justiční vraždu Milady Horákové také u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici. V patě zrcadlového kvádru je umístěn nápis: „Sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš nebo omezuješ".

Poselstvím projevu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty bylo, aby lidé na zrůdnost vykonstruovaných politických procesů a totalitní represe nikdy nezapomněli. Hejtman zmínil 248 popravených, 4,5 tisíce zemřelých v komunistických vězeních a lágrech, vzpomněl na statisíce lidí, které tehdejší režim ponižoval, zabavoval jim majetky nebo je donutil emigrovat.

"Poprava Milady Horákové byla jasným vzkazem všem lidem v této zemi, že se nový režim nezastaví vůbec před ničím. Že se nezastaví ani před bývalou poslankyní, že se nezastaví ani před ženou vězněnou nacisty. Byla to výstraha pro všechny, že nastává nová doba, a každý, kdo nebude poslouchat a neskloní se, na to může doplatit. Myslím, že náš silný vzkaz všem, kdo mluví o tom, že se máme dívat víc do budoucna a méně zpátky, by měl být jasný. Protože když se o těch zločinech přestane mluvit, zlo, které je latentně obsaženo v každé společnosti, se může vrátit. Bez poučení z minulosti to bude mít o hodně jednodušší," upozornil hejtman Půta.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383