Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Profesor Šedlbauer získal Cenu Fóra dárců

ATM08428 - kopie.jpg
Profesor Šedlbauer při vyhlášení Hrdinů filantropie. Foto: Tomáš Rubín

V  kategorii Hrdina filantropie byl Josef Šedlbauer nominován za rozvoj nanotechnologií v době koronakrize.

„Ocenění mě samozřejmě těší a vážím si ho, i kvůli té skvělé společnosti dalších zúčastněných. Chápu ho tak, že zastupuji řadu lidí z univerzit, nejen z té liberecké, kteří v nejlepších tradicích české improvizace dokázali využít kapacity vysokých škol pro rychlou a účinnou pomoc v době nouzového stavu. To uznání patří jim všem,“ řekl redakci T-UNI Josef Šedlbauer, který je vedoucím katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Významné ocenění na poli filantropie převzal koncem června na slavnostním vyhlášení laureátů v nové budově Národního muzea v Praze.

Fórum dárců je platformou nadací a nadačních fondů České republiky a existuje od roku 1997. Smyslem jím vyhlašovaných Cen Fóra dárců je podpořit a vyzdvihnout důležitou práci nejen neziskových organizací, ale i firem a firemních nadací a fondů v charitativní oblasti a ve veřejně prospěšných oborech. Cena se vyhlašuje v oborech Komunikace, Sbírky, Osobnosti Fóra dárců.

Právě v posledním jmenovaném oboru byla letos vyhlášena kategorie Hrdinka/hrdina filantropie. Tímto titulem letos oceněné tři osobnosti se podle poroty významně zasloužily v důsledku epidemie COVID-19 o podporu společnosti, jednotlivců nebo organizací, kteří se dostali díky současnému kritickému stavu do problémů nebo existenční krize.

Spolu s profesorem Šedlbaurem převzali toto ocenění Nora Fridrichová, redaktorka a moderátorka a zakladatelka veřejné sbírky „Nákup pro rodinu samoživitelky", a Lukáš Huňka – zakladatel občanské iniciativy sousedskapomoc.cz.

Profesoři z Technické univerzity v Liberci Josef Šedlbauer, David Lukáš a Jaroslav Beran iniciovali v čase panedmie koronaviru výrobu roušek a filtrů do látkových roušek na TUL. Produkci jsme dodávali krizovému štábu Libereckého kraje v době, kdy byl v ČR akutní nedostatek těchto ochranných pomůcek. Zároveň díky jejich činnosti v čase krize mohla vzniknout studentská iniciativa Roušky s filtrem pro všechny. Profesor David Lukáš převzal nedávno za tuto pomoc při koronakrizi Záslužnou medaili IZS Libereckého kraje II. stupně z rukou hejtmana.

Radek Pirkl

Foto: Tomáš Rubín

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 562