Proměněná budova T lákala k prohlídce. Otevřely ji Dny evropského dědictví

Jedinečné možnosti projít si budovu T využily v sobotu desítky lidí. Vybavení kompozitní laboratoře katedry materiálového inženýrství ukazuje na snímku Jana Novotná. Foto: Adam Pluhař, TUL
Jedinečné možnosti podívat se do interiéru budovy T využily v sobotu desítky lidí. Vybavení kompozitní laboratoře katedry materiálového inženýrství ukazuje na snímku Jana Novotná. Foto: Adam Pluhař, TUL

Lidé si v sobotu mohli poprvé projít nově zrekonstruovanou a špičkově vybavenou budovu T v Třebízského ulici, kde našlo zázemí pět fakult a oddělení výzkumného ústavu CxI. Někdejší první univerzitní budovu, která pak dlouhé roky patřila policii, jsme otevřeli v rámci Dnů evropského dědictví.

Příležitosti prohlédnout si moderní laboratoře, přístroje za miliony korun, osahat si vyvíjené materiály, vyslechnout  přednášku o nanotechnologiích profesora Davida Lukáše nebo si užít výhled z terasy, využily desítky lidí. Padaly i všetečné dotazy, které se týkaly koronaviru nebo roušek z nanovláken.

„Budova v Třebízského mě dlouho zajímala, pamatuji si to tu ještě jako kolej. Když už tu byla policie, tak jsem dovnitř naštěstí nemusel. Chtěl jsem vidět, jak se podařilo ten dům přestavět. Je to teď úplně jiná budova, ale moc hezká,“ konstatoval Miloslav Metík z Liberce, který studuje Univerzitu třetího věku při TUL. Přiznal, že snad ještě víc než budova jej zajímají nanovlákna a jejich výzkum. „Založením jsem technik. K těm speciálním přístrojům, co jsou uvnitř, se člověk běžně nedostane,“ vysvětlil svůj zájem. Více o zrekonstruované budově jsme psali zde.

Vybudované čisté laboratoře pro práci ve sterilním prostředí, jež bude provozovat fakulta zdravotnických studií a také katedra chemie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické, ještě nejsou plně vybavené. Ke vstupu už ale v sobotu vybízela například Kompozitní laboratoř Katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní TUL (KMI).

Lidé si mohli vzít do ruky vzorky tkanin s čedičovými vlákny, s mědí pro elektromagnetické stínění nebo třeba kevlar vkládaný do neprůstřelných vest. „Má výbornou balistickou odolnost, ovšem jeho nevýhodou je, že při slunečním záření materiál degraduje, stává se křehčím. Proto je uvnitř těch vest,“ vysvětlovala hloučkům zvědavců Jana Novotná z KMI.

 

Dlouhou diskusi pak vyvolala přednáška s digitální projekcí profesora Davida Lukáše z Katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Když vysvětloval vznik a využití nanovláken, stočil se zájem posluchačů k současné koronavirové epidemii. A také ochraně před nákazou. Na promítaných fotografiích z mikroskopů nebo grafech ukazoval, že nanofiltrem nemá virus šanci projít už vůbec. „Nanovlákenné materiály jsou schopné zachycovat i takto malé částice téměř se stoprocentní účinností. Je složité takový filtr vyrobit, ale vidíte, že i my jsme se dostali na takovéto hodnoty. Při filtraci jsou naovlákna nedostižná,“ řekl profesor Lukáš z katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.

Jaké byly pohnutky oslovených návštěvníků, kteří se rozhodli strávit část sobotního dopoledne v budově T? „Zajímaly mě části textilní fakulty, protože sama dělám v menší textilní firmě,“ řekla po prohlídce návštěvnice Jana. „Chtěly jsme se podívat do prostor, kam se běžně člověk nedostane. Na materiály, jako je kevlar, si člověk také běžně nesáhne. Celkově je vidět, i podle fotografií, které nahoře běžely, že se tu odvedl pořádný kus práce a budova slouží ke svému novému účelu,“  zhodnotila návštěvu Linda Burdová.

Dnešní budova T v Třebízského ulici byla v roce 1953 první budovou, kterou univerzita postavila. Na stavbě vysokoškolské koleje tehdy pomáhali také první studenti. TUL budovu jako kolej užívala ještě na začátku 90. let, pak budovu předala Policii ČR. Univerzita pak v roce 2016 dům ve špatném technickém stavu odkoupila zpět za 16 milionů korun. Dva roky nato začala rekonstrukce. Letos na jaře TUL stavbu dokončila.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 420

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce