Prestižní Evropskou jazykovou cenu Label 2020 převzali na ministerstvu školství zástupci Ekonomické fakulty TUL (EF). Jde o ocenění za projekt ProFit, při jehož řešení vznikla rozsáhlá online databáze vzdělávacích materiálů hospodářské němčiny. Pedagogové katedry jazyků a studenti EF na ní tři roky spolupracovali s partnery z Westsächsische Hoschschule Zwickau.
Projekt ProFit byl zaměřen na vzájemné přeshraniční obchodní kontakty mezi Libereckým krajem a Svobodným státem Sasko. Měl především posílit šance studentů na uplatnění na trhu práce (více jsme o projektu a online databázi psali zde).
„Ocenění nás velice těší, byly to tři roky velkého úsilí. Je vidět, že naše společná práce měla smysl,“ řekla Helena Neumannová, vedoucí katedry cizích jazyků EF během přebírání ceny ve Velkém zrcadlovém sále v sídle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Online databázi vzdělávacích materiálů postupně vytvářelo na čtyři sta studentů EF. Z německých informačních serverů vybírali texty s vazbou na oblast Saska a na česko-saskou obchodní spolupráci. Podle předem určených vzorů je pak přetvářeli ve cvičení zaměřená na rozvoj gramatiky, poslechu nebo čtení s porozuměním.
Výsledná online cvičení vzniklá realizací projektu se podle Heleny Neumannové ve výuce velmi osvědčila již během jarní koronakrize. „Když běžela vynucená a nečekaná online výuka, ta připravená cvičení nám velmi pomohla“.
Evropská jazyková cena Label je udělována projektům, které originálním způsobem motivují studenty i učitele ke zlepšení jejich jazykových dovedností. Kromě toho, že nové a výjimečné aktivity v oblasti jazykového vzdělávání už 19. rokem propaguje mezi odbornou veřejností, chce také inspirovat ostatní k zavádění takových aktivit do jazykové výuky.
Porota letos posuzovala 46 projektů, do druhého kola jich postoupilo 13. Projekt Ekonomické fakulty TUL byl letos jedním ze sedmi oceněných jazykových projektů.
„Toto čerstvé evropské ocenění přispěje ke zvýšení prestiže jazykového vzdělávání na EF,“ je přesvědčena Helena Neumannová.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

V podnikatelské misi ministra Hladíka do Japonska má své zastoupení také TUL
Tématem, se kterým zástupkyně a zástupci 18 český podniků a institucí odletěli minulou sobotu do Japonska, je udržitelná ekonomika. Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, jako zástupce liberecké univerzity, do mise...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...