Pracovníků v pobytových sociálních službách je velký nedostatek. Český červený kříž Liberec proto organizuje ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií TUL sérii kurzů pro pečovatele-dobrovolníky. Kurzy se konají dnes a zítra 30. října na půdě naší fakulty, následovat budou další termíny.
„Kurzisté se naučí hygienickou péči o pacienta a podporu jeho pohyblivosti, zásady podávání stravy a pitného režimu, manipulaci s lůžkem, prevenci proleženin a věnovat se budeme také komunikaci s klientem,“ říká Ondřej Hradec, ředitel Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Liberec.
Kurzy připravil liberecký červený kříž zatím dva, konají se dnes a zítra v učebnách fakulty zdravotnických studií. Následovat bude několik dalších kurzů, pro něž se právě hladají termíny. Další informace s odkazem na možnost přihlášení najdete zde.
„Pomoc pro Český červený kříž je jen další formou podpory komunitní péče, na kterou se tradičně zaměřujeme. Uvědomujeme si, že zvýšení počtu pečovatelů může umožnit propustit z nemocnic vysoké procento jinak bezpříznakových či jen lehce symptomatických, ale covid+ pacientů, a uvolnit tak místo pro potřebnější,“ říká děkan Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) Karel Cvachovec.
„Kurz trvá osm hodin, je zdarma a jeho absolvent obdrží certifikát od Českého červeného kříže,“ dodává Hradec, jehož liberecký spolek ČČK situaci v pobytových sociálních zařízeních, typicky v domovech pro seniory a v domovech s pečovatelskou službou, monitoruje. Poptávka po pečovatelích je podle něj velká, značný je však také zájem o tyto kurzy.
Školení budou probíhat ve dvou učebnách, i tak vzhledem k vládním opatřením nemohou lidé z Českého červeného kříže proškolit více jak 10 lidí denně.
„V každé učebně smí být v rozestupech jen pět osob, plus lektor,“ říká Ondřej Hradec a dodává, že v případě dalšího zájmu budou připraveni přidávat další kurzy.
Členy libereckého červeného kříže a školiteli kurzů pečovatelů-dobrovolníků budou také studenti programu Zdravotnický záchranář FZS Lucie Merhautová a Václav Nocar. Ten už na jaře pomáhal jako dobrovolník v triážním stanu liberecké nemocnice – čtěte zde.
Radek Pirkl
Foto: Adam Pluhař/TUL
Další články v rubrice

Studenti trénovali s armádou první pomoc v bojových podmínkách
Třídenním mimořádným kurzem s Armádou České republiky prošli studenti a studentky Fakulty zdravotnických studií TUL. Vyzkoušeli si, jak první pomoc poskytují vojáci v bojových podmínkách. Sami si také postavili stanový tábor, prošli střeleckou...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...