Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Spolu s červeným křížem pořádáme certifikované kurzy pro dobrovolníky-pečovatele

IMG_3352.jpg
Student-záchranář Václav Nocar vede kurz pečovatelství Českého červeného kříže

Pracovníků v pobytových sociálních službách je velký nedostatek. Český červený kříž Liberec proto organizuje ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií TUL sérii kurzů pro pečovatele-dobrovolníky. Kurzy se konají dnes a zítra 30. října na půdě naší fakulty, následovat budou další termíny.

„Kurzisté se naučí hygienickou péči o pacienta a podporu jeho pohyblivosti, zásady podávání stravy a pitného režimu, manipulaci s lůžkem, prevenci proleženin a věnovat se budeme také komunikaci s klientem,“ říká Ondřej Hradec, ředitel Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Liberec.

Kurzy připravil liberecký červený kříž zatím dva, konají se dnes a zítra v učebnách fakulty zdravotnických studií. Následovat bude několik dalších kurzů, pro něž se právě hladají termíny. Další informace s odkazem na možnost přihlášení najdete zde.

„Pomoc pro Český červený kříž je jen další formou podpory komunitní péče, na kterou se tradičně zaměřujeme. Uvědomujeme si, že zvýšení počtu pečovatelů může umožnit propustit z nemocnic vysoké procento jinak bezpříznakových či jen lehce symptomatických, ale covid+ pacientů, a uvolnit tak místo pro potřebnější,“ říká děkan Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) Karel Cvachovec.

„Kurz trvá osm hodin, je zdarma a jeho absolvent obdrží certifikát od Českého červeného kříže,“ dodává Hradec, jehož liberecký spolek ČČK situaci v pobytových sociálních zařízeních, typicky v domovech pro seniory a v domovech s pečovatelskou službou, monitoruje. Poptávka po pečovatelích je podle něj velká, značný je však také zájem o tyto kurzy.

Školení budou probíhat ve dvou učebnách, i tak vzhledem k vládním opatřením nemohou lidé z Českého červeného kříže proškolit více jak 10 lidí denně.

„V každé učebně smí být v rozestupech jen pět osob, plus lektor,“ říká Ondřej Hradec a dodává, že v případě dalšího zájmu budou připraveni přidávat další kurzy.

Členy libereckého červeného kříže a školiteli kurzů pečovatelů-dobrovolníků budou také studenti programu Zdravotnický záchranář FZS Lucie Merhautová a Václav Nocar. Ten už na jaře pomáhal jako dobrovolník v triážním stanu liberecké nemocnice – čtěte zde.

Radek Pirkl
Foto: Adam Pluhař/TUL

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Upravene @Jaroslav_Tomasek (12 of 18)-2.jpg

Kampus nespal. Rozproudil jej Klub rváčů

Filmové promítání pod hvězdami s rektorátem za zády si můžete vychutnat jen jednou za rok. Znalci, co se ve středu nezalekli odpoledního deště a nenechali si ujít Klub rváčů, to vědí. A nováčci to poznali. Odměnou jim byla energie akce, která se...

29. 7. 2021 | Události | 356

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

228757547_3382020272024207_3297910206032344039_n-2.jpg

Studenti dali nevidomým do rukou zámek i elektrárnu

Po půl roce příprav a desítkách hodin práce na 3D tiskárnách zhmotnili studenti Fakulty umění a architektury TUL nevidomým lidem vybrané pražské budovy. Makety staveb v měřítku 1:150 se staly součástí srpnového festivalu otevřených budov Open...

26. 8. 2021 | Události | 281