Na seznamu pro stát je aktuálně okolo 300 jmen našich studentů, ale desítky jich už v první linii pracují. Studenti druhých ročníků programů zdravotnické záchranářství a všeobecné ošetřovatelství jsou už několikátým týdnem v nemocnicích na praxích. A pomáhají tam dlouhodobě i studenti, na které se pracovní povinnost nevztahuje.
Pracovní povinnost nařízená od 8. března státem se vztahuje kromě mediků a studentů psychologie také na studenty nelékařských profesí. Fakulta zdravotnických studií TUL odevzdala soupisku se zhruba třemi sty jmény.
„Naši studenti prokazují zájem a ochotu pomoci v této složité situaci dlouhodobě, což dokazuje i to, že zhruba 2/3 studujících posledního, třetího ročníku programu zdravotnické záchranářství v současnosti již v nemocnicích několik měsíců pracují, aniž by se na ně vládní nařízení vztahovala. Zároveň se jim daří dostát studijním povinnostem,“ říká děkan Fakulty zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci Karel Cvachovec.
V nemocnicích je na praxi už několik týdnů také asi 80 studentů druhého ročníku studijních programů zdravotnické záchranářství a všeobecné ošetřovatelství, i ti jsou na seznamu.
„Lidé z nemocnic se na nás obracejí s přáním, že by si studenty, které u nich máme na praxi nebo jako dobrovolníky, ponechali. Vlastně si je u nás rezervují. A musím říct, že mnozí ze studentů jsou skutečně obdivuhodní,“ říká proděkanka Zuzana Paukertová a dodává, že studenti pracují na ošetřovatelsky náročných odděleních, jako jsou covidové jednotky, ARO, interní a chirurgické JIP, kardiocentra nebo urgentní příjmy, a to v různých krajích podle svého bydliště.
Seznam studentů, kteří mohou být nasazeni, odeslala liberecká univerzita dle nařízení státu koordinátorům na krajském úřadě před dvěma dny a nebylo to poprvé. Fakulta podobný seznam sestavovala už loni v říjnu. Povoláni do práce byli tehdy jen jednotlivci. Kromě toho fakulta vyslala v říjnu své studenty o tři týdny dříve do nemocnic na praxe, aby odlehčili profesionálním zdravotníkům. Jako dobrovolníci pomáhají a pomáhali studenti fakulty zdravotnických studií už od začátku pandemie na jaře 2020. Zapojili se do testování na covid-19, byli v triážních stanech, dezinfikovali sanitky, pracovali na krajské hygienické stanici jako trasovači a pomáhali na nemocničních odděleních.
Studenti, kterých se nové nařízení dotýká, přecházejí rozhodnutím děkana na samostudium, čímž se jim situace značně komplikuje. Jak děkan Cvachovec podotýká, výjimečná situace je náročná i pro pedagogy.
„Vyučuje u nás kolem stovky odborníků z praxe, jsou to z velké části lékaři nebo jiní pracovníci ve zdravotnictví a spolu s ostatními kolegy jsou nuceni metody a čas výuky operativně přizpůsobovat nastaveným podmínkám a svým pracovním možnostem tak, aby studenti měli možnost získat potřebné praktické a teoretické dovednosti. Splnit všechny tyto nároky představuje velkou administrativní zátěž také pro studijní oddělení, technickou podporu vyučujících i vedení fakulty,“ uzavírá profesor Cvachovec.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas
Unikátní technologie na odstranění pesticidů z drenážních vod nasazená s úspěchem na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku a na výsypce v polském Jaworznu postoupila jako první český projekt v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života mezi devět...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...