Jakub Erben převzal Cenu ministerstva školství

1z6_9040 - kopie.jpg
Chvíle pro Jakuba Erbena. Zdroj: MŠMT

Je autorem patentované technologie tvorby kompozitu složeného z nano- a mikrovláken, který nachází své uplatnění v tkáňovém inženýrství i analytické chemii. Za tyto mimořádné výsledky ve vědecké činnosti udělil doktorandovi Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Jakubu Erbenovi ministr školství v pondělí 12. prosince v sídle Senátu Cenu ministerstva školství.

Spolu s ním převzalo toto ocenění z rukou ministra Vladimíra Balaše a náměstkyně sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radky Wildové sedm studentek a studentů českých vysokých škol.

Nově vyvinutý nanovlákenný kompozit z Liberce je svými vlastnostmi ideálním tkáňovým nosičem s velmi dobrou biokompatibilitou, schopností podporovat buněčný růst a potřebnou biodegradabilitou. Kompozit Jakub Erben (*1987) uplatnil v mezinárodní vědecké spolupráci jako buněčný nosič pro vývoj funkčního organoidu brzlíku.

Za tento výzkum obdržel v roce 2019 mezinárodní cenu Prix International Théophile Legrand de l’Innovation Textile pod záštitou Francouzské akademie věd a v roce 2020 ocenění Hvězda Reflexu pro osobnosti s mimořádným přínosem veřejnosti.

Čtěte: Za tkáňové nosiče převzal cenu v Paříži

Nanovlákenný kompozit Jakub úspěšně využil i v oblasti analytické chemie k tvorbě sorbentů pro techniku předúpravy vzorků na tuhé fázi v chromatografických metodách. Tyto vlákenné sorbenty pomáhají zrychlovat, zpřesňovat a také zlevňovat procesy stanovení přítomnosti například toxinů v říčních vodách nebo antibiotik v lidských sérech. Nanovlákenné kompozitní sorbenty mnohými svými vlastnostmi předčí komerčně dostupné sorbenty a jsou v porovnání s nimi také často univerzálnější a výrazně levnější.

Více o nových sorbentech, které Jakub Erben vyvíjí ve spolupráci s Martinou Hákovou z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, se dočtete již brzy na T-UNI.

Jakub Erben je také prvním autorem nebo spoluautorem 25 vědeckých publikací v impaktovaných časopisech, osmi patentů a užitných vzorů.

Na základě těchto výsledků získal v roce 2020 možnost odjet na stáž na Harvardovu univerzitu do Bostonu, kde se spolu s kolegyní z katedry Markétou Klíčovou věnovali využití nanovláken ve tkáňovém inženýrství pro organs-on-chip systémy.

Více: Na Harvardu se zapojili do vývoje umělé ledviny. Koronavirus jejich stáž přerušil

Jakub nyní dokončuje svou dizertační práci, ve které shrnuje výzkum a vývoj, za který mu byla Cena ministerstva školství udělena. Na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů FT TUL pokračuje ve výzkumu využití nanovláken v oblasti tkáňového inženýrství i v oblasti analytické chemie.

„Kromě toho se po dvouleté pauze vynucené covidem úspěšně rozjíždí pokračování vývoje umělého brzlíku s vědci z Hackensack University Medical Center v New Jersey a pracujeme také na využití materiálu kombinujícího nano- a mikrovlákna ve stomatochirurgii," řekl redakci T-UNI laureát Ceny ministra školství Jakub Erben.

Na Technické univerzitě v Liberci je Jakub třetím laureátem tohoto významného ocenění, které MŠMT uděluje v této podobě od roku 2014.

Loni ho získali Tereza Semerádová z Ekonomické fakulty TUL a Ondřej Havelka z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. Ten ji získal už také v roce 2019.

Čtěte: Dvě Star TUL! Tereza Semerádová a Ondřej Havelka získali ocenění ministra školství. Ondřej navíc Cenu Crytur za nejlepší diplomovou práci v oblasti materiálových věd

Jsem velmi rád, že můžeme touto cestou ocenit vynikající studenty a vzdělávací i výzkumnou činnost akademických pracovníků a vyzdvihnout výjimečné, motivované a talentované osobnosti z našeho vysokoškolského i vědecko-výzkumného prostředí. Tato země a její budoucnost závisí především na kreativitě a motivaci, na schopnosti vytvářet přidanou hodnotu a na ochotě přinášet svému poslání oběti. Bez jedinců vašich kvalit by naše společnost v globální konkurenci obstála pouze stěží,“ řekl ministr Balaš v úvodu slavnostního ceremoniálu, při kterém předal ocenění také za vynikající vzdělávací činnost, za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a další ocenění za mimořádné výsledky ve vědě.

Radek Pirkl
s využitím tiskové zprávy MŠMT

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 417