Anežka se po měsících příprav ukázala světu. Je připravená trhat asfalt

IMG_2044-2.jpg
Nový monopost, který bude hájit barvy TUL v soutěži Formula Student, se jmenuje Anežka. Tým FS TUL Racing formuli představil v Oblastní galerii Liberec. Foto: Adam Pluhař

Seznamte se: nová, v pořadí šestá Formula Student z Technické univerzity v Liberci se jmenuje Anežka, oproti předchozímu modelu výrazně „zhubla“ a poprvé ji kromě spalovacího motoru poženou i elektromotory v předních kolech. Čtyřkolka tedy bude na okruzích mnohem hbitější. Tým FS TUL Racing právě dokončený monopost slavnostně představil v Oblastní galerii Liberec.

Tým dodržuje tradici dávat univerzitním monopostům jména českých dynastických princezen a královen. Tradici započala Eliška – jméno získala podle dcery českého a polského krále Václava II. a manželky Jana Lucemburského. Nejnovější monopost se jmenuje po Svaté Anežce Přemyslovně, dceři českého krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské.

Anežku vyvíjelo, konstruovalo, připravovalo do plného lesku a shánělo pro ni potřebné peníze 43 členů týmu. Nechybělo ani pět dívek a zastoupeny byly téměř všechny fakulty naší univerzity. První závod prověří Anežku na okruhu v Maďarsku začátkem srpna, před koncem prázdnin pak Anežčin motor zaburácí na okruhu v Polsku.

„Věříme, že máme letos větší šance na dobré umístění. Díky hybridnímu systému bude monopost rychleji akcelerovat. I když elektromotory o nízkém napětí šedesáti voltů nedokáží vyvinout stejný výkon jako spalovací motor, tato pomoc bude znát a určitě s ní naženeme setiny vteřin, které často na závodech mohou posunout o příčku výš,“ říká vedoucí týmu FS TUL Racing Ladislav Horálek z Fakulty strojní TUL (FS). I když půjde o hybrid, monopost stále spadá do kategorie formulí na spalovací pohon.

Monopost bude mít výkon téměř 100 koní a při maximálních otáčkách dokáže uhánět rychlostí 130 km/hodinu. Z nuly na sto vystřelí za čtyři vteřiny. Pilot bude mít k dispozici elektropneumatické řazení bez použití spojky a čtyři rychlosti.

 

Lepším výsledkům dopomůže i nižší hmotnost. Nová formule váží 223 kilogramy a je tedy o 21 kilogram lehčí než loňský model. „Nižší hmotnost nám přinese hbitější manévry a celkově lepší chování vozidla na trati,“ vysvětluje Ladislav Horálek. Manévrovatelnost formule zlepší také kratší rám. Jeho vývoj běžel i za pomoci 3D skenování. „Díky tomu jsme přesně poznali, jaké jsou odchylky oproti modelu. Stejně tak je přesně podle modelu doměřený i podvozek,“ objasňuje vedoucí konstrukce Ondřej Polívka.

Konstruktéři univerzitního monopostu využívali ve velkém také 3D tisk. Ať už se jednalo o přípravu montážních nebo svářecích přípravků na rám nebo finálních funkčních dílů. Většina tisku probíhala na univerzitě – v dílně FS TUL Racing nebo TULabu, kterou spravuje Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Novému elektropohonu a elektrosoučástkám se musel přizpůsobit zástavbový prostor vozu především pod sedačkou. Díky konstrukci „subframe“ bude mnohem snazší vyndat v celku celý motor a provádět případnou údržbu. Letošní formule dostává také novou geometrii podvozku i zcela nový koncept zadního křídla.

Na výrobu kapotáže byly použity dva druhy karbonu. Kromě klasických karbonových tkanin s typickým čtvercovým tvarem použili konstruktéři poprvé i sekaná karbonová vlákna. „Při našich zkouškách nám vyšlo, že kombinace uhlíkové tkaniny se sekaným vláknem má vyšší pevnost v ohybu. Dá nám to vyšší pevnost a zároveň je to jednodušší při výrobě,“ popisuje Jozef Fekiač, šéf aerodynamické sekce FS TUL Racing. To, jak bude formule rozrážet vzduch, se letos poprvé testovalo v novém aerodynamickém tunelu Katedry energetických zařízení FS.

 

Příprava monopostu spolkne 2 miliony

Nákladná příprava monopostu přesahuje dva miliony korun a bez podpory univerzity a sponzorů by vývoj a stavba nebyly možné. „Zatím jsme na materiál, registraci na závody nebo díly vydali zhruba polovinu rozpočtu. Naši sponzoři jsou veškerým zdrojem podpory pro stavbu formule. Pomáhají nám nejen finančně, ale i věcnými dary nebo službami, především výrobou dílů. TUL nás zase především podporuje poskytováním prostorů, konzultacemi, agendou okolo potřebné administrativy a podobně,“ vypočítala před časem za tým Vendula Složilová, jež se stará o marketing.

„Bez lidí z univerzity, sponzorů a samozřejmě našeho pro věc zapáleného týmu bychom nebyli schopni každý rok novou formuli postavit a učit se novým věcem. Všem moc děkujeme,“ poděkoval na závěr představení nového monopostu šéf týmu Ladislav Horálek.

Úspěchy na závodech popřál novému monopostu a celému týmu proděkan FS Luboš Běhálek: „Jsme hrdí na náš tým, který propojuje všechny fakulty naší univerzity a celé Technické univerzitě v Liberci dělá dobré jméno. Přejeme mu, aby byl na závodech úspěšný.“

Formula Student je prestižní mezinárodní soutěž, které se účastní více než 500 univerzitních týmů z celého světa. Podle pravidel mezinárodní soutěže univerzitních týmů Formula Student musí každý rok závodit jiný vůz. Závody jsou rozděleny na statické a dynamické disciplíny, ze kterých tým získává určitý počet bodů. V první fázi statických disciplín každý tým prezentuje konstrukční řešení a vyspělost technické stránky svého návrhu. Na straně ekonomické se představuje business plán sériové výroby a analýza nákladů. V dynamických disciplínách se týmy utkají v akceleračních soubojích (sprint), průjezdu osmičkou (skid-pad) a autokrosu testující celkovou ovladatelnost vozidla. Vrcholem soutěže je vytrvalostní závod na 22 kilometrů zahrnující výměnu pilotů a sledování spotřeby.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 406