Našeho absolventa, spisovatele Jaroslava Rudiše, ocenil u příležitosti 106. výročí vzniku samostatné republiky prezident Petr Pavel Medailí za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Turnovský rodák, spisovatel Jaroslav Rudiš vystudoval němčinu a dějepis na fakultě Přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Debutoval románem nebe pod Berlínem, za nějž získal Cenu Jiřího Ortena. Je autorem známé komiksové trilogie Alois Nebel, románu Grandhotel, novely Národní třída, románu Winterbergova poslední cesta nebo knihy Vánoce v Praze. Napsal také několik divadelních her. Rudišovy knihy se překládají do mnoha světových jazyků. Spisovatel žije dlouhodobě v Berlíně a publikuje také v němčině. V roce 2021 jej za sbližování Čechů a Němců ocenil prezident Frank-Walter Steinmeier Záslužným řádem. V roce 2019 získal ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje.
Jaroslav Rudiš se na svoji alma mater pravidelně vrací. Jako populární osobnost dokáže motivovat studenty. Při jedné ze svých přednášek například vyzdvihoval přínos a krásu němčiny. „Propadnul jsem němčině už na gymnáziu v Turnově. Vlastně nevím, proč se tak stalo; jasně, zamiloval jsem se o prázdninách jako celkem malý kluk do jedné krásné německé holky, psali jsme si, viděli se, ale ten jazyk a chuť se tu řeč naučit… Bylo to asi i něco víc, něco, na co jsem doteď nepřišel. A v sedmnácti mi najednou přišlo zajímavé se ten jazyk opravdu učit, usínal jsem s německým slovníkem, byl to trochu úlet. Nyní mě němčina živí, německy píšu pro divadlo, rozhlas, teď taky pro německou televizi. Psaním se uživím díky tomu, že mluvím německy a že se mé knížky překládají do jiných jazyků,“ pronesl na jedné ze svých přednášek Jaroslav Rudiš.
Tento slavný absolvent naší univerzity převezme příští rok během slavnostního akademického obřadu Dies Academicus z rukou rektora TUL Miroslava Brzeziny čestný doktorát.
Státní vyznamenání pro Ditu Horochovskou
Vazbu na Technickou univerzitu v Liberci má také Dita Horochovská, jíž prezident republiky udělil Medaili za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury. Dita Horochovská se nepohybuje a ovládá jen hlas a právě na něj se před lety zaměřili naši programátoři. Konkrétně tým Jana Nouzy z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL pro ženu vyvinul program MyVoice, díky němuž nejsou k ovládání počítače potřeba ruce. Ženě odkázané na invalidní vozík tak liberečtí programátoři otevřeli cestu k samostatnosti.
Navzdory svému těžkému osudu se Dita Horochovská nesoustředí jen na sebe a pomáhá ostatním handicapovaným. Díky univerzitnímu programu MyVoice založila s Lukášem Srbou spolek Silou hlasu. Ten pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač pomocí hlasu. Za své úsilí získala Dita Horochovská už v roce 2022 Cenu Olgy Havlové. Psali jsme. „Ovládání počítače hlasem klientům opravdu velmi pomáhá, díky tomu se alespoň částečně vrací zpět do běžného života. Jsou spokojenější a mnozí tak našli i smysl života. Úžasné je i to, že se zlepší životy také lidem, kteří se o naše klienty starají. Když totiž klient pracuje na počítači hlasem, nepotřebuje pomoc nikoho jiného. Pečujícím to tedy dává jistou dávku svobody,“ uvedla Dita Horochovská před dvěma lety po udělení Ceny Olgy Havlové.
Loni u příležitosti řádového dne 28. října 2023 ocenil prezident republiky profesora Davida Lukáše, emeritního rektora TUL, Medailí 1. stupně Za zásluhy o stát v oblasti vědy.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...
FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.
Vlčí máky v kampusu vyrostly na počest válečných hrdinů a veteránů
Pole vlčích máků vykvetlo v univerzitním kampusu jako připomínka Dne válečných veteránů a hrdinů, kteří bojovali za svobodu a demokracii. V pondělí 11. listopadu rudé květy nejen sázeli, ale i kupovali studenti i zaměstnanci univerzity a přispěli...