Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

IMG_9300-2.jpg
Zleva: velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons, Marta Zizienová z Univerzitní knihovny TUL, spisovatelka Jan Carson a Michaela Marková z katedry anglického jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Foto: Adam Pluhař

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program anglofonní studia, který otvírá katedra anglického jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Program anglofonní studia přivítá první studenty od nového akademického roku 2025/2026. „Máme zájem na tom, aby vaši studenti měli dostatek informací o Irsku a irské kultuře. Nejde ale jen o studující. Knihy jsou určeny všem, co se zajímají o Irsko. Prostřednictvím Irského koutku chceme poskytnout příležitost k tomu, aby k sobě Češi a Irové měli blíž. Je to první krok k podpoře a hlubšímu propojení české a irské kultury,“ řekl během slavnostního otevření Irského koutku velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons.

Již od své dřívější návštěvy TUL se velvyslanec Gibbons zasazuje o rozšíření spolupráce mezi TUL a irskými univerzitami a intenzivnější studentské výměny. Psali jsme.

Koutek už nyní obsahuje pět desítek knih, jež se tematicky váží k Irsku. Univerzitní knihovna TUL oddělení stále kompletuje a čeká, až z ambasády dorazí další desítky titulů. „Většinu knih bude tvořit dar z ambasády, nicméně v koutku jsou i knihy, které jsme ve fondu měli již dříve, a také tituly s irskou tematikou, které objednala katedra jazyků,“ zmínil za Univerzitní knihovnu TUL Jiří Fišer.

Většina titulů bude převážně v angličtině, případně v irské gaelštině. Žánrově knihy obsáhnou beletrii i jazykovědu včetně učebnic. „Ostatní knihy o Irsku, například historie Irska, cestopisy nebo irské romány v češtině, jsou umístěny v příslušných částech knihovny. Například česky psané knihy, které nám pan velvyslanec už osobně předal, budou v oddělení české beletrie.,“ dodal Jiří Fišer.

Část materiálů nakoupí také katedra anglického jazyka. A fond rozšířily i vysoce ceněné odborné knihy, jež pocházejí z darů od Michaela C. Stoddarta z Centra irských studií na FF UK v Praze, dlouholetého spolupracovníka Centra Irských studií a Michaely Markové z katedry anglického jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. „Jedná se o materiály, které se ke studentům často nemají šanci dostat ani v rámci meziknihovních výpůjček, a pro TUL to tak bude velké obohacení. Využít tyto zdroje díky jejich obsahu mohou samozřejmě i studenti jiných kateder FP TUL, ale i z jiných fakult,“ řekla Michaela Marková.

 

Slavnostní otevření koutku bylo součástí programu Irského festivalu, který ve dnech 28.–30. dubna pořádala katedra anglického jazyka. Letošní festival byl zvlášť významný, neboť se konal v rámci 30. výročí navázání česko-irských zahraničních vztahů a otevření velvyslanectví v České a Irské republice.

„Festivalem jsme zároveň chtěli poukázat na nově akreditovaný program anglofonních studií, který má silný irský komponent. Studenti v rámci něj mohou dokonce po dobu čtyř semestrů studovat irský jazyk. Kromě Centra irských studií na FF UK v Praze jsme tak jedinou univerzitou v ČR, která se této oblasti věnuje do takové hloubky,“ zmínila Michaela Marková.

Festival zahájil velvyslanec Alan Gibbons přednáškou na téma upevňování evropské integrace v souvislosti se stávající politickou situací. Následovala přednáška spisovatelky Jan Carson, která na TUL přicestovala díky finanční podpoře Evropské asociace irských studií. Oceňovaná spisovatelka během dne také četla ukázky ze svých knih nebo vedla workshop kreativního psaní. Nechyběla ani přednáška věnovaná překladům irských děl nebo promítání dokumentu Imagining Ulysses.

V předsálí univerzitní auly je stále k vidění výstava Irsko a zrození Evropy, kterou na TUL zapůjčila ambasáda Irska v ČR. Zachycuje to, jaký vliv měla irská vzdělanost na kulturně-politický rozvoj ostatních evropských zemí. Misionáři v rámci svých cest totiž nešířili z Irska do ostatních zemí  Evropy jen křesťanství, ale také vzdělanost jako takovou.

Před třemi lety byla součástí Irského festivalu výstava Dějiny Irska v 10 slovech a zahajovala ji tehdejší irská velvyslankyně Cliona Manahan. Psali jsme.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_8232.jpg

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici

Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

14. 2. 2025 | Události | 388
01.jpg

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut

Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

17. 4. 2025 | Univerzita | 1 125

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 665
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365