Geografické informace jsou všude kolem nás

Čichová mapa, workshop o 3D modelování starých domů nebo přednáška meteorologa o tom, z jakých map lze vyčíst počasí. To je jen výběr z programu Dnů GIS, které do zítřka hostí Krajská vědecká knihovna v Liberci.

S geografickými informačními systémy (GIS) se setkáváme ve svém životě denně. Když plánujeme cestu autem, když se chceme někam dostat městskou hromadnou dopravou nebo když někomu vysvětlujeme cestu z nádraží do města. Tyto situace nám nástroje GIS pomáhají rychleji a přesněji řešit. Rychlost a správnost je pak krajně důležitá například v operačním centru záchranné služby nebo při řízení operací při živelních pohromách, tady bychom se bez nástrojů GIS už neobešli.

Geografické informační systémy pronikly do řady sfér našich životů, i takové poznání si mohou návštěvníci odnést z návštěvy expozic a přednášek Dnů GIS, které od úterý 19. listopadu do čtvrtka 21. listopadu pořádá fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická naší univerzity ve spolupráci s Libereckým krajem, Statutárním městem Liberec a Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Motto Dnů GIS zní Mapy všemi smysly, a skutečně, mapy si tu můžete prohlížet a sledovat je pomocí různých nástrojů, hmatové mapy si můžete ohmatat, čichové mapy očichat. Kdo z nás by před návštěvou Dnů GIS uměl čichem rozlišit srst paviána od srsti zebry? I takové finesy nabízí čichová mapa světa. Pro spravení chuti je v nabídce také kurkuma nebo vanilka, vždy s přesným určením místa, kde se s daným aromatem můžeme ve světě setkat.

Řadu atraktivních expozic a přednášek ze světa map a geografických informačních systémů každoročně navštíví více jak tisíc návštěvníků, většina z nich jsou děti a náctiletí, kteří do knihovny přijíždějí z celého kraje se školní exkurzí. Právě školákům a studentům je určen ranní až odpolední program dnů GIS. Vyberou si ale i odborníci a široká veřejnost.

Včera se například konal seminář pro učitele základních a středních škol na téma, jak je důležité vzdělání k prostorovému myšlení. Po semináři vystoupili Petr Meyer a Marek Řeháček, kteří předvedli, jak se modelují staré domy ve 3D prostředí. Workshopu na toto téma se mohou zájemci zúčastnit dnes odpoledne od 15.00 hodin. A slova se dnes ujme také meteorolog Radek Tomšů, který bude od 17.00 hodin hovořit o tom, co všechno lze vyčíst z meteorologických map. Čtvrtek bude závěrečným dnem, který bude patřit opět především školám, ale i lidem, které téma geografických informačních systémů zajímá.

Dny GIS jsou také ideální příležitostí pro křest mapy Direction, kterou tvořil tým Libereckého občanského sdružení – LOS s týmem Jiřího Šmídy z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické naší univerzity. 

S Jiřím Šmídou jsme o jedinečné mapě Direction a také o geografických systémech krátce pohovořili. Rozhovor čtěte na T-UNI zítra.

Radek Pirkl

Web Dnů GIS i s programem: www.dnygis.cz.

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 537