O byznysu říkají nečekané věci

Láska  a světlo – LASVIT a její zakladatel Leon Jakimič
Láska a světlo – LASVIT a její zakladatel Leon Jakimič

K účastníkům letošního Business Workoutu hovořil Roberto Brazzale, zakladatel společnosti Gran Moravia, Luboš Malý ze společnosti Lego a Leon Jakimič, zakladatel a prezident světově známé společnosti zabývající se světelným projekty a instalacemi LASVIT.

„LASVIT nepotřebujete. Nikdo nás k životu nepotřebuje, ale přece tu jsme a naším cíle je být první firmou v České republice zaměřenou na luxusní, vysoce řemeslně dobře zpracovaná a designová svítidla. Chceme dělat svět krásnější skrze krásná svítidla a chceme v tom být nejlepší na světě,“ řekl studentům na Business Workoutu Leon Jakimič.

Tradici týdenního Business Workout, chcete-li Letní školy podnikání, založili před čtyřmi lety na Ekonomické fakultě TUL díky iniciativě Student Business Club. Ta se snaží motivovat a podporovat podnikatelského ducha na naší škole. Jednou z takových podpor je organizace soutěže Nejlepší start-up TUL. Soutěž je v těchto dnech v plném proudu svého čtvrtého ročníku, zatím v ní na svých business plánech pracuje třináct univerzitních týmů. Letní workout vymysleli jeho organizátoři jako týden inspirací pro soutěžící start-upisty, ale i pro všechny zájemce o byznys z řad naší univerzity.

Součástí programu jsou tradičně přednášky úspěšných lidí z praxe, kteří také začínali s firmou od nuly. V minulosti na Business workoutu hovořili Tomáš Hodboď, který stojí za projekty jako Heureka, Damejidlo.cz nebo nově například Domodi.cz, bývalý generální ředitel McDonald's v ČR, SR, Maďarsku a Řecku Radek Janalík či Dalibor Dědek, zakladatel Jablotronu. Letos slovo patřilo třeba Leonu Jakimičovi.

Firmu LASVIT založil v roce 2007, kdy byla hospodářská krize a okolí načasování jeho nápadu moc nevěřilo. LASVIT vydržel, našel si své místo na světových trzích a v roce 2016 dosáhl už miliardového obratu. Přesto na jeho začátku nešlo jeho zakladateli, libereckému rodákovi Leonu Jakimičovi o peníze.

„Nesnažte se jen vydělávat peníze, snažte se být někým, kdo dělá něco smysluplného a dobrého. Já se tím řídím po celý život a peníze, ty už se k tomu přidávají tak nějak samy jako přidaná hodnota.“ Podle Leona Jakimiče je také důležité úspěchy sdílet. Dělat něco s někým a především pro někoho.

O byznysu řekl studentům a dalším účastníkům spoustu ne tak často slýchaných věcí. A nečekané bylo i to, že závěrečnou část své přednášky věnoval prezentaci knihy „Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků“, knize, která, jak řekl, ho zasáhla v osobním životě i v byznysu. Jak konkrétně: nehřešit slovem, to převedeno do firemní kultury LASVITu znamená například to, že na poradách se nebudou používat vulgarismy a o nepřítomných lidech se bude hovořit s úctou tak, jako by byli přítomni.

„Nejde to v sobě přepnout ze dne na den, každý den se přistihnu, že jsem nějakou z těch Dohod porušil, ale je dobré to reflektovat a příště zkusit být v tom zas o krůček lepší,“ dodal k tomu Leon Jakimič a posluchačům jeho přednášky je jasné, že firemní kultura je pro něj velké téma.

Dalšími hosty workoutu, který se konal po celý minulý týden, byl Roberto Brazzale a Luboš Malý. Sýrový magnát Roberto Brazzale dokázal přestěhovat část výroby tradiční italské sýrařské firmy do zahraničí, do české Litovle, výrobu zde rozjet, stabilizovat a rozšířit tak, že český podnik je největším ve skupině a prodává své výrobky i do zahraničí. Dnes tvoří téměř třetinu našeho exportu sýrů do zahraničí a má u nás řetězec 20 prodejen La Formaggeria Gran Moravia. Firma je průkopníkem v sýrařské výrobě šetrné k přírodě, parmezán Gran Moravia je prvním sýrem na světě, který má spočítanou svou „vodní stopu“.

Luboš Malý mluvil minulý týden o podnikavosti a tvořivosti, která má být uvnitř člověka a o tom, jak se s tímto přístupem prosadil ve firmě Lego. Hovořil také o podnikatelské síti Red Button a svém zapojení jako součásti vlastní společenské odpovědnosti, svého pohledu na svět. Byl nabitý energií, kterou dokázal účastníkům workoutu předat.

Radek Pirkl