Cena Siemens na TUL již po čtvrté

Cenu v 15. ročníku soutěže  za nejlepší disertační práci ve spolupráci se Siemens převzal minulý týden v Betlémské kapli pracovník CxI TUL David Lindr za práci „Řízení servopohonů v dynamicky náročných aplikacích“.  K úspěchu mu dnes blahopřál Václav Kopecký, děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL, kde David Lindr práci řešil. Ocenění firmy Siemens získal i vedoucí práce Pavel Rydlo.

David Lindr vypracoval komplexní metodiku návrhu řídicího systému elektronické vačky. „ Její pomocí je možné navrhnout řídicí strukturu a optimální nastavení parametrů jednotlivých regulátorů servopohonu tak, aby pohon splňoval požadavky na dynamicky náročné aplikace elektronické vačky krokových servomechanismů,“ přiblížil svoji práci doktor Lindr. „Ke kvalitě mojí práce určitě přispělo i to, že jsem měl k dispozici špičkově vybavenou laboratoř a mohl jsem své závěry konzultovat s fundovaným školitelem. V neposlední řadě jsem měl štěstí i  v tom, že jsme se pustili do řešení konkrétního problému společně s VÚTS Liberec,“ dodal.

Teoretická část práce obsahuje analýzu a posouzení možnosti použití zpětnovazebních a dopředných metod pro potlačení reziduálních kmitů v poháněných mechanizmech. V rámci  práce je dále podrobně rozpracována kompenzační metoda zvaná „Input Shaping“.

Přínos Davidovy disertační práce spočívá zejména ve stanovení postupu syntézy a ladění regulačních struktur komerčně vyráběných servopohonů pro netypické aplikace s vysoce dynamickým chováním. Metody byly navrženy tak, aby byly použitelné zejména na systému Siemens a optimálně využívaly možností řídicích systémů servopohonů Siemens,“ upřesnil docent Rydlo.

David Lindr vypracoval svoji disertační práci v rámci společného projektu TUL a VÚTS Liberec a jeho výsledky bude VÚTS využívat při návrhu řízení servopohonů speciálních jednoúčelových strojů. „Zkušenosti z praxe ukazují, že výše uvedená problematika je v současné době vysoce aktuální.Má návaznost na praktické využití v průmyslové praxi a umožní zvýšit konkurenceschopnost českých výrobků,“ dodal docent Rydlo s tím, že spolupráce univerzity a VÚTS bude pokračovat i nadále. „V novém výzkumném objektu VÚTS máme k dispozici špičkové zařízení pro naše měření,“ konstatoval.

Společnost Siemens, ve spolupráci s Akademií věd České republiky, Českou konferencí rektorů, Univerzitou Karlovou a Českým vysokým učením technickým v Praze tradičně oceňují talentované studenty, vědce a pedagogy. Letošní cena Siemens je pro FM TUL v pořadí již čtvrtá.  Předchozími nositeli této prestižní ceny jsou: Leoš Beran za disertační práci na téma „Analýza zkratového proudu a jeho tepelného účinku v malých asynchronních motorech“, Daniel Kramer za diplomovou práci „Optical concentrators for Čerenkov light detector“ a Pavel Mokrý za práci zabývající se unikátní metodou tlumení hluku a vibrací.

Velmi si cením toho, že naši studenti bodují v tak prestižní soutěži. Je to odraz toho, že fakulta dělá velký objem vědecké a výzkumné práce a že do vědeckých týmů se zapojují i studenti. Je dobře, že výstupy těchto prací nacházejí odezvu v průmyslové praxi a nezůstávají jen na papíře, byť na stránkách časopisů s vysokým impaktem,“ řekl profesor Kopecký.

J. Kočárková

Další články v rubrice

0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 358

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 648
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 358