Naši studenti se zapojí do výzkumu ve švýcarském CERNu

Naši studenti se zapojí do výzkumu ve švýcarském CERNu
Kryštof Polák

Čtyři studenti oboru Aplikované vědy v inženýrství (AVI) Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM TUL) budou v letním semestru více nežli jeden měsíc pracovat v  Evropské organizaci pro jaderný výzkum  - CERN – v Ženevě,  Švýcarsko. Jednou ze součástí studijního plánu tohoto perspektivního studijního oboru je totiž povinná semestrální stáž  ve firmě nebo výzkumné instituci v ČR nebo zahraničí. Obor má v tomto akademickém roce na naší univerzitě premiéru. To je jistě lákavá představa pro ty, kteří si v současné době vybírají zaměření pro své další studium. Přihlášky přijímá univerzita do konce března.

Aplikované vědy v inženýrství mohou studenti, kteří mají zájem o fyziku, matematiku, informatiku a moderní softwarové a měřicí technologie, studovat na FM TUL v tříletém bakalářském i dvouletém navazujícím magisterském studiu.Jedná se technický obor odpovídající požadavkům aplikovaného vývoje high-tech firem, špičkových výzkumných a vývojových center a akademických pracovišť v libereckém kraji, ČR i ve světě. Studenti si mohou vybrat některé ze čtyř zaměření: Optické a laserové technologie a měření, Počítačové simulace ve fyzice a technice, Materiály pro elektrotechniku nebo Aplikace nanomateriálů.

Akreditovaný studijní obor AVI zavedla univerzita na základě požadavků firem a výzkumných center. Cena absolventů oboru AVI na trhu práce je podle zástupců firem velmi vysoká a zvyšují ji i zkušenosti ze zahraničních stáží. „Pokud se někdo prokáže praxí z tak prestižního pracoviště jako je švýcarský CERN, jistě zástupci firem zbystří. Dá se bez nadsázky říci, že se firmy nemohou dočkat, až naši studenti odpromují a už v průběhu studia jim nabízejí perspektivní zaměstnání s nadstandardním finančním ohodnocením,“ říká garant oboru docent Petr Šidlof.

Kryštof Polák studuje první ročník navazujícího studia AVI, zaměření: optické a měřicí přístroje. Společně se třemi dalšími kolegy bude v oddělení, které má na starosti metrologii a nastavení urychlovačů. „Budeme prověřovat optické metody, které se v CERNU používají pro naprosto přesné usazování komponent, například magnetů. Ty se používají k úpravě trajektorie částic například i ve známém urychlovači částic. CERN má veřejnost spojený právě především s urychlovačem částic, je to ale obrovské výzkumné centrum, kde se dělá nejrůznější výzkum. Přesné usazení komponent je problematika celé řady dalších výzkumných týmů a jejich úkolů. Těším se, že tam budu v praxi aplikovat znalosti ze školy, to je asi ta nejlepší věc,“ říká Kryštof, který se rozhodně chce v budoucnu věnovat optice. „ Ta má však mnohá odvětví a já ještě nemám úplně jasno, které si vyberu. Stáž v CERNU by mi mohla pomoci se zorientovat v tom, na co se zaměřit,“ dodává.

Nový obor podle děkana Zdeňka Plívy poskytuje dobré podmínky pro výchovu kvalitních technicky vzdělaných odborníků pro průmyslovou praxi.  „Chceme si ale také připravit vlastní studenty pro doktorské studium, které nabízíme v tomto oboru již několik let. Studenti doktorského studia se aktivně zapojují do vědecké práce a úspěšně rozšiřují naše vědecké týmy, říká profesor Plíva.

Nejsou to první kontakty liberecké univerzity s Evropskou  organizací pro jaderný výzkum CERN. Studenti a doktorandi TUL se například zapojili do významného experimentu na přípravě  obřího urychlovače LHC (Large Hadron Collider), který byl  v CERNu spuštěn v září 2008. Pracovali například na monitorování ztrát svazku protonů v urychlovači, na programovém řízení experimentu a na instalaci elektroniky a subdetektorů v detektoru Atlas.

J. Kočárková
Foto: Radek Pirkl

 

 

Další články v rubrice

Noví děkani se jmenovacími dekrety: Josef Černohorský (vlevo) a Aleš Suchomel.

Vedení dvou fakult se od 1. ledna ujmou noví děkani

Docenty Josefa Černohorského a Aleše Suchomela jmenoval v úvodu tohoto týdne rektor Miroslav Brzezina novými děkany fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM), resp. fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické (FP).

14. 12. 2023 | Univerzita | 886

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce