Vietnamista a multilingvista Vasiljev na FP TUL

Hovoří 11 jazyky a vietnamskému prezidentovi říkal „strýčku Ho“. Lingvista Ivo Vasiljev přednáší na Technické univerzitě v Liberci ve středu 25. května.

Vietnamista, prom. filolog Ivo Vasiljev, CSc., polyglot, který kromě češtiny, ruštiny a vietnamštiny hovoří také korejsky, anglicky, francouzsky, německy, japonsky, slovensky, maďarsky a polsky, bude ve středu 25. května na TUL přednášet o jedinečné případové studii věnované desetiletému vietnamskému chlapci a jeho proměně v bilingvního žáka po příchodu do české základní školy.

Ve středu 25. května se od 12:30 uskuteční v přednáškovém sále Technické univerzity v Liberci (1. máje 870/14, Liberec II-Jeřáb) přednáška prom. fil. Ivo Vasiljeva, CSc. na téma Monolingvní vietnamský žák v české základní škole. Přednáška se koná v rámci volného přednáškového cyklu projektu Inovace vzdělávání v oboru čeština jako cizí jazyk, spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Předmětem přednášky budou výsledky několikaletého experimentu zaměřeného na desetiletého vietnamského žáka zařazeného po příjezdu do České republiky bez ztráty roku přímo do 5. třídy základní školy. “Bude popsán proces jeho přeměny v žáka bilingvního a budou vyvozeny závěry, které mohou být užitečné pro postup českých škol v podobných případech, jež jsou dosud pravidelně řešeny zařazením žáka do některé nižší třídy,” zve v pozvánce pořadatel, Katedra českého jazyka a literatury FP TUL.

Prom. fil. Ivo Vasiljev, CSc., je lingvista vietnamista, člen sociolingvistického výzkumného týmu Filozofické fakulty UK v Praze, poradce pro věci jazykové a interkulturní komunikace. Ivo Vasiljev začal vietnamštinu studovat v roce 1959 s hlavním cílem: podílet se na rozvoji vietnamistických studií v tehdejším Československu. K Vietnamu a jeho obyvatelům, svědomitým a vytrvalým, chová velký obdiv, tuto zemi navštívil dnes šestasedmdesátiletý lingvista už více než padesátkrát.

Sférou odborného zájmu prom. fil. Vasiljeva je kromě vietnamštiny a typologie jazyků právě multilingvismus.

Přednáška je určena všem zájemcům o problematiku výuky češtiny pro cizince.

www.c2j.cz


Hana Kačerová

Další články v rubrice

IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 226
IMG_7435-2.jpg

Dvanáct let výzkumu vtělila do knihy o nepovedeném atentátu

Když se prvního máje 1949 ozvala ohlušující rána v liberecké ulici U Novostavby, psaly noviny o výbuchu plynu. Ve skutečnosti explodovala nálož, jež měla zasáhnout komunistické funkcionáře na tribuně před radnicí. Komunistická justice měla...

17. 1. 2025 | Lidé | 542
S čím mají vaši studenti největší problém_wordcloud-všped2-2.jpg

Kurz napověděl, jak vyučovat a zaujmout Generaci Z

Jsou znalci svých oborů, ale na vysoké škole vyučují krátce nebo nemají pedagogické vzdělání. Zejména pro tyto vyučující připravila TUL speciální kurz. Přináší vzájemnou inspiraci a otvírá cestu k tomu, jak zaujmout současnou generaci studentů.

22. 2. 2025 | Univerzita | 474

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 697
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 384