Expozice fakulty strojní na MSV v Brně zaujala

Letošní 54. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který probíhal od 10. do 14. září, pořadatelé hodnotí jako největší a nejúspěšnější za několik posledních let.

Expozice Technické univerzity v Liberci  zastoupená fakultou strojní byla součástí pavilonu A1 zaměřeného na prezentaci výzkumných aktivit vysokých škol průmyslovým podnikům. Projekt seznamující s výzkumnými projekty vysokých škol se na strojírenském veletrhu konal již počtvrté. Letos se v pavilonu A1 představilo již pět vysokých škol z Prahy, Plzně, Liberce, Brna a Bratislavy a navíc i Technologická agentura ČR.

Motto expozice FS TUL lákalo návštěvníky na výběr konkrétních ukázek řešených projektů a výstupů kombinujících tradiční a nové směry výzkumu, vývoje a inovací.

Expozici hodnotím jako zdařilou a myslím si, že naše univerzita byla na veletrhu důstojně zastoupena. Potěšující byla také vysoká návštěvnost studentů středních škol, jejichž zájem exponáty vyvolaly, “ konstatoval  Miroslav Malý, děkan fakulty strojní. 

Upoutávky projektů – např. Servisní roboty pro speciální aplikace, Nové uložení kabiny důlního rypadla, Stentgrafy a jejich zavaděčové systémy, Totální náhrady kyčelních kloubů, Náhrady kostních defektů, Inovace automobilové sedačky – tvořily pozadí expozice. Prezentován byl např. výstup projektu řešeného v rámci klastru NANOPROGRES, tzv. Zařízení na výrobu koaxiálních nanovláken.

Velké pozornosti návštěvníků se těšily praktické ukázky a vystavené modely. Zaujal model vývoje vodíkového motoru a ukázka činnosti mikromanipulátoru na tažení nanovláken (společný projekt FS a FT). Zájemci měli možnost zhlédnout např. model mechanismu šicího stroje a vedle toho si vyrobit nanovlákno.
 
Významná část expozice byla věnována projektu Výzkumu kompozitů s přírodními plnivy rostlinného a živočišného původu. Projekt byl oživen ukázkou činnosti vstřikovacího stroje, který zapůjčila firma ARBURG. Návštěvníci si tak odnášeli praktický dárek v podobě výlisku s názvem univerzity.  

„Přímo v prostředí expozice proběhlo několik jednání se zástupci průmyslové sféry a dále s německou univerzitou Duisburg Essen, která se zaměřuje především na oblast automobilového průmyslu. Zástupci z této univerzity projevili vážný zájem o spolupráci s katedrou vozidel a motorů a rovněž je zaujaly i praktické výsledky v oblasti technologie výroby materiálů v interiéru vozidla, které prezentoval prof. Lenfeld z katedry strojírenské technologie,“ doplnil Karel Fraňa, proděkan pro vnější vztahy.

„Poděkování patří Všem, kteří se na přípravě expozice podíleli a především za osobní účast a prezentaci na expozici, zejména pak: studentům a studentkám doktorského studia fakult strojní a textilní Janě Bajákové, Lucii Vysloužilové, Julii Soukupové, Lukáši Stanislavovi, Karlu Pejcharovi, Lukáši Voleskému, Josefu Popelkovi, Jiřímu Komárkovi, Jiřímu Habrovi a dále profesoru Petru Lenfeldovi. Velký dík kolegyni Radce Dvořákové, která se podílela na organizaci výstavy,“ uzavřela Iveta Lukášová, organizátorka výstavy.

Připravujeme info o jednotlivých exponátech a projektech.

http://www.bvv.cz/msv/msv-2012/aktuality/interaktivni-vystava-vedy-a-techniky-v-pavilonu-a1/


Iveta Lukášová

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384