Hejtman Libereckého kraje každoročně uděluje u příležitosti státního svátku k výročí vzniku samostatného československého státu Poctu hejtmana osobnostem, které se významně zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje. Letos byl mezi šesti vyznamenanými také profesor Zdeněk Kovář, jeden ze zakladatelů Vysoké školy strojní v Liberci.
Hejtman Martin Půta mu toto ocenění dnes předal za přínos pro rozvoj vysokého školství. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili i zástupci vedení naší univerzity, včetně rektora a prorektorů.
Profesora Kováře krátce představil přítomným rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. „Profesor Kovář zastává a vždy zastával postoje respektující svobodu a demokracii. Je nezpochybnitelnou osobností po stránce odborné a pedagogické i po stránce morální. Je to člověk, který pevně stojí za svým přesvědčením, ale přitom je schopný respektovat názory druhých a diskutovat o nich. Přiznávám, že čím déle pana profesora znám, tím častěji s ním souhlasím,“ řekl rektor.
Připomněl také nelehkou situaci profesora Kováře, kdy mu přes jeho vysokou odbornost uznávaného experta na spalovací motory komunistický režim po roce 1968 znemožnil pracovat na vysoké škole. Po deseti letech, kdy mohl pracovat pouze jako řidič nákladního auta, směl pracovat v konstrukci podniku Liaz, kde významně přispěl k vývoji spalovacích motorů.
Profesor Kovář se na libereckou akademickou půdu vrátil až po listopadu 1989. Byl zvolen děkanem FS a v červnu 1990 rektorem. Jako první svobodně zvolený polistopadový rektor se významně zasloužil o nebývalý rozvoj liberecké vysoké školy. „Profesor Zdeněk Kovář byl zejména v 90. letech výraznou osobností společenského a politického života v Liberci. V oblasti vysokého školství České republiky je nesmazatelně zapsán jako vůbec první předseda Klubu rektorů vysokých škol. V rámci této funkce se také zasloužil o přechod z totalitního systému vysokých škol do dnešní demokratické podoby,“ připomněl rektor Kůs.
A co na Poctu hejtmana říká profesor Kovář se skromností jemu vlastní? „Ta pocta, které si velmi vážím, nepatří jenom mně. Patří celé univerzitě, všem pedagogům a vědeckým pracovníkům a všem těm vynikajícím výzkumným odborníkům, kteří společně přispěli k tomu, že původní vysoká škola strojní za 60 let neobyčejně vyspěla a získala celostátní i mezinárodní prestiž,“ řekl profesor Kovář.
Redakce T-UNI panu profesorovi srdečně blahopřeje. Připomínáme, že před profesorem Kovářem byla Pocta hejtmana udělena v roce 2009 docentu Rudolfu Andělovi z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické za celoživotní přínos v oblasti historie a v roce 2007 profesoru Oldřichu Jirsákovi z fakulty textilní za objevení technologického postupu průmyslové výroby nanovláken. V roce 2010 převzal tuto prestižní cenu také tehdejší děkan FP TUL Miloš Raban za přínos ke zvýšení vzdělanosti Libereckého kraje.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Prožít semestr v Kanadě? Na nejlepší polytechnice
Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového...

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

Nadace Preciosa ocenila absolventy s vášní pro sklo
Konstruktér stroje pro výrobu porézní skleněné plastelíny i designérky a umělkyně, které sklu vdechly neobvyklé tvary, barvy nebo je zkombinovaly s netradičními materiály. Absolventa Fakulty strojní TUL a tři absolventy Fakulty textilní TUL pojí...