Karel Kryl básník se smyslem pro humor

f523.jpg
Karel Kryl před třiceti lety na koncertě v Liberci. Foto: Milan Drahoňovský

V osmém dílu cyklu chceme představit Karla Kryla jako poetu a člověka milujícího humor. Nebyl jen rebel a komentátor politické reality. Byl také člověk z masa a kostí, se kterým byla legrace a krásně se s ním přemýšlelo o životě.

Je nám velmi líto, že v předchozích větách jsme museli použít minulý čas. Karel Kryl zemřel 3. 3. 1994. Na štěstí na youtube najdete mnoho rozhovorů s Karlem Krylem, které nutí i dnes k zamyšlení a udivují schopností formulovat věci v širokém záběru věcí lidských.

Pověstný byl i jeho smysl pro humor, laskavý, přející. Odlehčené písničky a legrácky psal víc do šuplíku, protože, jak sám říkal, nebyly chtěné. Tedy v porovnání s těmi ostatními, kterých jsme se nemohli dočkat. Mluvil jimi za nás.

Ukolébavka

Jedna z nejkrásnějších ukolébavek. Karel Kryl v roli, ve které obyvkle dominují mámy. Uchopil to chlapsky.

POSLECHNI SI: Ukolébavka

Spinkej, synáčku, spi, zavři očička svý –

– dva modré květy hořce,

jednou zšednou jak plech, zachutná tabákem dech

a políbení hořce.

[: Na zlomu století v náruči zhebkne ti

tvá první nebo pátá,

než kdo cokoli zví, rány se zajizví

a budeš jako táta. :]

Píseň o žrádle

…zpívám píseň o žrádle,  neboť to se může.

POSLECHNI SI: Píseň o žrádle

Čardám, čardáš, čardá.