středa 01. duben 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Závěrečný díl krylovského cyklu – Karel Kryl pokorný

Závěrečný díl krylovského cyklu – Karel Kryl pokorný

f459 - kopie - kopie.jpg
Koncert v Liberci na výstavišti, 6. 12. 1989. Foto: Milan Drahoňovský

Na závěr si poslechněte píseň, která neburcuje, nekáže, nezesměšňuje ani nekritizuje. Karel Kryl se obrací do sebe a projevuje pokoru. Kéž by tato nechyběla nám a hlavně mocným našeho světa. Karle děkujeme.

Děkuji

POSLECHNI SI: Děkuji

Děkuji, děkuji za nezdar,

jenž naučí mne píli,

bych mohl, bych mohl přinést dar,

byť nezbývalo síly.

Pro sladkost, pro sladkost usnutí

děkuji za únavu,

děkuji, za ohně vzplanutí

i za šumění splavu.

Děkuji, děkuji, děkuji.

Děkuji, děkuji za žízeň,

jež slabost prozradila,

děkuji, děkuji za trýzeň,

jež zdokonalí díla.

Desetidílný cyklus o Karlu Krylovi připravili Klára Císařová a Jan Šembera.

Všechny fotografie v cyklu jsou od Milana Drahoňovského a spolu s dalšími snímky je najdete v publikaci Liberec 89, sametová revoluce.

Koncert 30 let poté

Karel Kryl zpíval 6. prosince 1989 v Liberci, byl to jeho druhý koncert v domovině po návratu z exilu. Na Technické univerzitě v Liberci si jeho legendární vystoupení připomeneme právě tento pátek 6. prosince. V aule zahraje Krylovy písně skupina Missa. Koncert začíná v 19.30 hodin a rektor Miroslav Brzezina na něj zve studenty, zaměstnance školy i širokou veřejnost. Stačí se registrovat zde.

Záznam z Krylova libereckého koncertu najdete zde.

Brzy na T-UNI také přineseme rozhovor s Jarmilou Levko, která jako členka studentského stávkového výboru tehdejší VŠST Karla Kryla na koncert v Liberci přivezla.

-red-

Jak zakončit naše desetidílné setkávání s Karlem Krylem? Snad vzkazem ...

Milý Karle!

Měls pochyby a pocit marnosti,
když nepravosti stávaly se mravností
a tolerance nemravnosti tě tolik děsila!
Měl jsi starost jaká bude Tvoje zem!

Karle, dobrá zpráva, společnost se mění, i když pomalu a Tvé starosti máme dál.
Je dobré, že pro mnohé slušnost už není k smíchu a stává se znovu ctností,
že stačí zmínka v médiích a plní se konta na podporu dobré věci.
Snad nás svými písněmi proměňuješ a stáváme se prozíravějšími a odhodlanějšími.

Děkujeme Ti za to, žes ten nekonečný boj proti nemravnosti, neslušnosti, nenávisti a lhostejnosti vedl.
Děkujeme za poezii, za krásu Tvých metafor, za moudrá slova i sdělení, se kterými souzníme  dodnes.

Chtěl jsi víc než jenom zpívat. Povedlo se, posloucháme Tě i dnes, 25 let po Tvém náhlém odchodu.
Jsi s námi v našich myslích a srdcích. I díky tobě možná bude jednou líp.

Na úplný závěr pro čtenáře:
Pokud jste si Kryla pro sebe objevili, na Youtube je od něj mnoho dalších věcí k vidění a slyšení. Dnešní setkání nemusí být poslední.

Klára Císařová

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!