středa 01. duben 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Chytrá domácnost není zas tak chytrá, když ji nepropojíte. Řešení přináší projekt Flexi House, který vyhrál v soutěži nejlepší start-up TUL

Chytrá domácnost není zas tak chytrá, když ji nepropojíte. Řešení přináší projekt Flexi House, který vyhrál v soutěži nejlepší start-up TUL

Josef Čížek.JPG
Propojí vám doma chytré s chytrými. Náš absolvent Josef Čížek

Soutěž o Nejlepší start-up TUL vyhlásila popáté své vítěze. O první místo v kategorii Technologický start-up nebo spin-off se podělily projekt dámského spodního prádla s pružnou krajkou Negliže Daniely Kytlicové a projekt Flexi House Josefa Čížka, který umožňuje propojit zařízení v chytrých domácnostech. Položili jsme mu několik otázek.

 

Flexi House je projekt pro chytré domácnosti, jaký je jeho hlavní přínos?

Know-how spočívá v propojení jednotlivých prvků chytrých domácností od různých výrobců a dodavatelů v jeden celek, se kterým pohodlně komunikujete třeba přes svůj mobilní telefon. Mnou navržené řešení je bezdrátové a stavím ho na open-source nástrojích, čímž se snižuje také pořizovací cena pro moje zákazníky.

 

Ať si to upřesníme, o propojení jakých prvků chytrých domácností mluvíme?

Typicky jde o ovládání osvětlení, topení, klimatizaci a zabezpečovací systém. Princip konektivity, na kterém hodně stavím, ale nemá problém s tím propojit cokoliv dalšího.

 

Tyto prvky se běžně ovládají odděleně?

Ano, zabezpečovací systém máte od jedné firmy a třeba chytré osvětlení od jiné. Běžným způsobem to spolu nepropojíte a firmy si to ani moc nepřejí. Jde částečně také o konkurenční boj. Vám často ani nezbývá než mít dva dodavatele, protože si ty prvky kupujete tak, jak na ně postupně našetříte. Nebo si pořídíte třeba chytré vytápění a až časem zjistíte, že by bylo fajn mít i chytré osvětlení. Málokdo má dnes chytrou domácnost od jednoho dodavatele na klíč. Je to i velmi nákladné a mají to spíš novostavby, kde se s chytrými technologiemi počítá už od fáze projektu.

 

Jak se vám daří propojit zařízení různých výrobců a je to vůbec legální?

Pro mě to není tak složité, pracuji v oboru vývoje automatizace v průmyslu a z pohledu automatizace se výrobní linka a domácnost tak neliší. Pokročilá zařízení vysílají signál, ten zachytím, dekóduji a propojím ho se signálem z jiného zařízení. Pokud se jedná o starší věc, která signál nevysílá, jsem schopný k ní nainstalovat převodník. Je to vlastně jednoduché a samozřejmě legální, jen se na tom zatím moc nepracovalo. To chci změnit.

 

Bude o to zájem?

Podle odhadů je v České republice přibližně 240.000 domácností, které už nějaké chytré prvky používají. Za čtyři roky by se toto číslo mělo zdvojnásobit. Je tu díra na trhu a velký potenciál. Je to pohodlné, propojíte si dům kalendářem v mobilu a on bude topit podle toho, kdy přijdete z práce nebo přijedete z dovolené. Vše lze nastavit také tak, že dům ovládáte hlasem – žádné šátrání po vypínačích, hodiny strávené laděním termostatu v kotelně. Lidé to chtějí. Chytré domácnosti jsou určitě budoucnost.

 

Jaké budou vaše další kroky v tomto směru po výhře ve start-upové soutěži?

Založím si živnost a začnu nabízet domácnostem menší projekty na propojení jejich chytrých zařízení. Tím získám referenční zakázky a nastřádám kapitál na to, abych mohl založit firmu a realizovat i velké projekty. Do budoucna bych si vytvořil i e-shop, na kterém budu prodávat komponenty od partnerských firem, s tím, že u mě si klient bude moci objednat propojení všech zařízení. Budeme z toho mít užitek všichni: klient, který hledá řešení, firma, která vyrábí chytré systémy, i já, jakožto ten, kdo dodá konektivitu těch věcí. Pár realizací už se rýsuje, tak věřím, že to půjde.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Ing. Josef Čížek (*1988, Pardubice)

Jeho středoškolským oborem byla automatizační a výpočetní technika, na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL absolvoval obor mechatronika. Pracuje v liberecké firmě jako vývojář automatických systémů. „Tvořím budoucnost průmyslu,“ říká o svém povolání. Druhým rokem organizuje v Liberci konference osobního rozvoje Rise and shine.

 

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Duben 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání