sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Diplomaté ze skandinávských zemí navštívili TUL

Diplomaté ze skandinávských zemí navštívili TUL

005.jpg

Rektor Miroslav Brzezina s prorektorem Pavlem Mokrým seznámili honorární konzulku a velvyslance ze severských zemí s tématy vědy a výzkumu řešenými na Technické univerzitě v Liberci, která by mohla být zajímavá pro skandinávské firmy i univerzity.

Na krátkou návštěvu přijeli včera na Technickou univerzitu v Liberci Jeho Excelence Ole Henrik FRIJS-MADSEN, velvyslanec Dánska, Jeho Excelence Jukka Uolevi Pesola, velvyslanec Finska, Jeho Excelence Robert Kvile, velvyslanec Norska, Jeho Excelence Fredrik Jörgensen, velvyslanec Švédska, a honorární konzulka Islandu Klára Dvořáková. Rektor Brzezina s prorektorem Mokrým je seznámili s Technickou univerzitou v Liberci.

„Vaše univerzita je velmi aktivní v získávání prostředků z norských fondů. Dokončili jste už 10 projektů financovaných z Norských fondů a fondů EHP a další tři běží, to je skvělé,“ ocenil norský velvyslanec Robert Kvile.

Značná část setkání se věnovala navázání možné spolupráce s firmami a skandinávskými univerzitami v konkrétních oblastech.

„Liberecká univerzita je i ve světě dobře známá jako kolébka průmyslové výroby nanovláken,“ uvedl prorektor Pavel  Mokrý a dodal: „Těch oblastí, ve kterých můžeme nabídnout špičkové výstupy a spolupráci je ovšem víc.“

Rektor Miroslav Brzezina zmínil například oblast lehkých kompozitů, které lze používat v konstrukcích.

„Všechny evropské země, a nejen ty, nás spojuje téma vody. Ať už jde o její zadržování v krajině, zásobování vodou, šetření s vodou a podobně. Na naší univerzitě vyvíjíme vysoce účinné filtry s nanomateriálem a zabýváme se čištěním vod nejen pomocí nanočástic a nanovláken, ale například i za použití nulamocného železa. To je oblast vědy a výzkumu, která je zajímavá globálně,“ řekl včera skandinávským diplomatům Miroslav Brzezina.

Honorární konzulka Islandu Klára Dvořáková reagovala: „Určitě najdeme na Islandu univerzity, které by se mohly pustit do spolupráce na tématech, na kterých pracuje vaše škola. Kromě oblasti nano a dalších, ve kterých vynikáte, by byla pro školy na Islandu zajímavá i oblast textilu.“

Poté rektor s honorární konzulkou a velvyslanci zahájili výstavu věnovanou severským udržitelným městům v Krajské vědecké knihovně v Liberci, kterou pořádaly ambasády severských zemí a kterou můžete zhlédnout v suterénu knihovny do konce září.

Radek Pirkl

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!