V rouškách a bez podání rukou. Protivirová opatření promluvila do promocí

Úklona musí stačit. Zářijové promoce jsou v rouškách a bez tradičního podání rukou. Foto: Radek Pirkl, TUL

Řada vynucených změn provází zářijové promoce, které se dnes znovu rozběhly po odsunutí jarních termínů. Absolventi si nemohou podávat s děkany ruce, v aule budovy G je povinná rouška nebo chybí tradiční sbor. Nepopulární novinky si na Technické univerzitě v Liberci vyžádala pandemie koronaviru.

Protože v červnu a v červenci nebylo možné kvůli mimořádným opatřením promoce uspořádat, zářijové termíny budou na liberecké univerzitě nabité (v červenci uspořádala promoce jen fakulta strojní pro únorové absolventy a cizince, kteří museli odjet do svých domovů, pozn. redakce). Sérii slavnostních aktů ukončení studia dnes otvírá fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická. Na čtvrtek bylo pozváno 154 absolventů.

Roušky v univerzitní aule nezakrývají ústa jen absolventům a zástupcům univerzity, ale mají je i rodiče a příbuzní v hledišti. Kromě toho si absolventi s rektorem a děkanem nepodávají ruku, pouze se z uctivé vzdálenosti ukloní a ze stejného odstupu také převezmou diplomy. Všichni účastníci tohoto slavnostního aktu si vydezinfikují ruce před promocemi i po nich.

„Mrzí mě, že budeme mít všichni na památku fotky s rouškami,“ neskrývala své zklamání Adéla Kotlárová, která už v červenci absolvovala studium učitelství pro mateřské školy. Jako většina ostatních je však i ona ráda, že diplom mohla konečně převzít a i přes nutná opatření sdílet životní událost s rodiči.

Fakultu před letními prázdninami i nyní na jejich sklonku absolvovalo spolu s ní 306 bakalářů a magistrů, kteří dnes a zítra přebírají své diplomy.

„Poprvé nepodáváme ruku a je to velký nezvyk. Je vidět, že ruce cukají i studentům. Hodně jsme to zvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli to kvůli minimalizování rizik vypustit,“ komentuje nutná opatření děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek. Jak dodává, chybí mu i šťastné úsměvy, protože je zakrývají roušky. „Mrzí mě to, ale je to věc, která se dá v rámci nutných opatření obětovat,“ zmiňuje děkan.

Epidemiologická opatření promlouvají i do jiných, na promoci pedagogické fakulty tradičních zvyků. Například nezpívá fakultní sbor pod vedením sbormistryně Jany Konvalinkové. „Studentskou hymnu Gaudeamus igitur zpíváme obvykle všichni se sborem. I když je to s chybami, dává to dobrý náboj, tvoří to pospolitost a přináší to lidský prvek. Rozhodli jsme se teď sbor nezvat. Aby bylo v aule co nejméně lidí. O zpívání se také mluví jako o rizikové aktivitě,“ říká děkan Picek.

Stejná opatření zavedou i na všech dalších šesti fakultách Technické univerzity v Liberci, na kterých se budou diplomy předávat až do 25. září.

Nový akademický rok na TUL začíná 29. září 2020.

Adam Pluhař