TUL na zkoušku: na den a noc v kůži vysokoškoláka

DSC06432.jpg
Zájemci si mohli prohlédnout také nově opravenou sportovní halu. Foto: Zuzana Bajtová

Studentky a studenti středních škol třetích a maturitních ročníků dostali příležitost alespoň částečně „zažít“ vysokoškolské studium během pilotní akce TUL na zkoušku. V neděli je čekaly odborné přednášky, ale i osobní příběhy univerzitních studentů, absolventů a pedagogů. Návštěvníci si mohli prohlédnout vybavení fakult, sportoviště nebo koleje. A někteří si vyzkoušeli, jaké to je na kolejích přespat.

Se středoškolákem Markem Teichmannem se potkáváme ve vestibulu kolejního bloku F, když vrací klíče od pokoje. Přijel až ze slezské Studénky, takže nabídku přespání na kolejích velmi ocenil. „Z přespání na kolejích jsem měl trochu obavy, nikdy před tím jsem to nezkusil, ale bylo to bezva a jsem nadšený. Budu vědět, do čeho jdu, jsem rozhodnutý, že budu studovat v Liberci,“ líčí Marek, když nasedá do přistaveného mikrobusu, který jej s ostatními středoškoláky převeze do kampusu.

Marek bude maturovat na ekonomicko-podnikatelské škole, ale tu popisuje jako omyl. „S tímto směrem se míjím. Na Fakultě zdravotnických studií chci jít na radiologického asistenta. Vždy jsem se chtěl dostat do prostředí lékařství, tam už se doufám najdu a těším se na to. Těším se, až si dnes prohlédnu fakultou,“ říká Marek.

Krátce na to už Marek a další středoškoláci v aule slyší osobní příběhy našich akademiček v rámci sekce Holky na TUL patří. O klikatých cestách studiem mluví na úvod prorektorka a pedagožka fakulty umění a architektury Lenka Burgerová. „To, co si představujete na začátku vysokoškolského studia, se nemusí shodovat s cestou, kterou nakonec projdete. Ale to vůbec nevadí. Obrovskou výhodou naší univerzity je, že spolu fakulty vzájemně spolupracují. Můžete třeba začít studovat na fakultě strojní,  pak se ale váš zájem přesune k nanomateriálům a skončíte na magisterské studium na fakultě textilní. Nebo obráceně,“ líčí prorektorka Burgerová. A zmiňuje i osobní přístup typický pro naši univerzitu. „Jsme menší univerzita, pro pedagogy nebudete jen číslem, budou vás znát jménem. I kdybyste měli nějaké komplikace, dokážeme vám pomoci a najít cestu, která bude ta vaše.“

Tato slova zakrátko potvrzuje i Lenka Kosková Třísková z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. „Naše velikost a osobní přístup je obrovskou devízou této školy. Mám to tu proto moc ráda. My si můžeme dovolit studentům absolutně věřit. Půjčujeme jim třeba naše vybavení domů. A děláme spoustu věcí, které by při velkém počtu studentů nebyly možné. Pokud máte rádi osobní přístup, přijďte k nám a my se o vás postaráme.“

 

V aule hovoří o svých zkušenostech i studenti a studentky. „Živě si pamatujeme, jak jsme tu seděly na vašich místech a říkaly jsme si, jestli na to máme. Teď jsme tady a končíme studium a jsme rády, že jsme do toho šly. Jasně, zažijete tu i nepříjemné situace, ale držte se toho, co vás baví a toho, čeho chcete dosáhnout. To vás tu udrží,“ říká v aule Markéta Šedivá, studentka přírodopisu a zeměpisu z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Spoluřečnice Karolína Galáčová, jež na stejné fakultě studuje přírodopis a matematiku, dodává důležitou mantru vysokoškolského studenta: „Nebojte se v průběhu přednášek a seminářů pořád ptát. Já jsem se na matematice 3 týdny ptala na tutéž otázku, než jsem problém pochopila. Tady na to ale nejste sami, nezůstanete bez pomoci.“

Ve vedlejší posluchárně se střídají přednášky akademiků, jež přibližují fakultní studijní programy nebo výzkumy. Posluchači se mohou nechat vtáhnout do Tajemství materiálů pod mikroskopem, Textilu kolem nás, do projektu Boží hrob v Liberci, Jak se dělá výstava, Bioinženýrství nebo Pod pokličkou Umělé inteligence.

V předsálí auly vybízí k návštěvě stánky univerzitní dílny TULab, Student Business Clubu, univerzitní knihovny nebo Zahraničního oddělení TUL. Mikrobus také sváží zájemce na prohlídky sportovišť nebo kolejního pokoje.

Petr Cvrček, vystudoval autotroniku a uvažuje, že si podá přihlášku na fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. „Původně jsem myslel na IT, ale během prohlídky jsem zjistil, že je tu víc zajímavých studijních programů. Jinam než do Liberce každopádně nechci,“ loučí se Petr.

Akce TUL na zkoušku spadá pod pilotní kampaň TUL Open, jež letos poprvé zastřešuje dny otevřených dveří fakult a doplňuje je dalším programem. Například TUL za školou, což byl speciální den pro učitele.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_5340-2.jpg

Prožít semestr v Kanadě? Na nejlepší polytechnice

Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového...

9. 4. 2025 | Univerzita | 333
IMG_5340-2.jpg

Prožít semestr v Kanadě? Na nejlepší polytechnice

Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového...

9. 4. 2025 | Univerzita | 333

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?

Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

15. 4. 2025 | Věda a výzkum | 63

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 589
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 336