Stavbu nového výzkumného a vývojového centra dnes oficiálně zahájila v průmyslové zóně Sever v Liberci liberecká společnost VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů). Slavnostního aktu poklepání na základní kámen se zúčastnil i rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. „Univerzita s VÚTS spolupracuje již řadu let. V této spolupráci chceme pokračovat. Jsem tady proto, abych našemu dlouholetému partneru popřál úspěšnou realizaci celého záměru,“ řekl profesor Kůs.
Nový provozní areál za zhruba 800 milionů korun je realizován v rámci dvou úspěšných projektů. Projekt „Centrum rozvoje strojírenského výzkumu Liberec" získal dotaci na svoji realizaci ve výši 745 milionů korun v rámci druhé výzvy operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s názvem Regionální VaV centra. Téměř 15 milionů dotace v rámci Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pak získal druhý projekt "Aplikační centrum laserových obráběcích zařízení".
Podle ředitele společnosti VÚTS Miroslava Václavíka Nové centrum strojírenského výzkumu vytvoří podmínky pro špičkový výzkum, vývoj a rozvoj nových progresivních technologií v oblasti středního a přesného strojírenství. Centrum se zaměří zejména na snižování energetické náročnosti strojů, snížení hluku a vibrací, aplikaci nových materiálů a spojení mechaniky s elektronikou. Součástí areálu bude také centrum laserových obráběcích zařízení. "Je třeba zvyšovat výkon strojů, ale na druhou stranu se zpřísňují hygienické normy, které se týkají hluku. V tom je rozpor, který chceme pomoci řešit," řekl Václavík. Dodal, že do moderního areálu v severní průmyslové zóně by se měla firma přesunout už v příštím roce z nevyhovujících prostor v centru města.
Společnost se také zavázala zvýšit počet svých zaměstnanců ze současných 150 o dalších 40. "Splnit tuto podmínku nebude úplně snadné, protože řada starších zaměstnanců půjde do té doby do důchodu a schopných mladých techniků není mnoho, spoléháme mimo jiné také na absolventy liberecké univerzity," poznamenal Václavík.
VÚTS s univerzitou léta spolupracuje nejen na výzkumu a testování nových strojů, ale také při výuce. Václavík je mimo jiné vedoucím katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti na fakultě strojní. Na TUL přednášejí pracovníci VÚTS a akademická obec TUL se zase podílí na výzkumné práci VÚTS.
„ Spolupráce univerzity a VÚTS je dlouholetá, kvalitní a efektivní. Obě instituce se vhodně doplňují. Velmi dobrým příkladem je projekt Výzkumné centrum TEXTIL. Základní pracoviště Výzkumného centra byla vytvořena na TUL a ve VÚTS. V rámci projektu byla vyvinuta nová technologie výroby netkané textilie označená jako Rotis. Přičemž na TUL byla tato technologie vymyšlena, nakreslena a ověřeny funkční uzly. Prototyp byl vyroben a odzkoušen na VÚTS. Rozšíření takové spolupráce v oblasti konstrukce strojů a ve vývoji strojů nových může přinést zajímavé výsledky. Výzkumné centrum univerzity může v budoucnu přinášet zejména nápady na nové materiály a na jejich aplikace. Ve spolupráci s výzkumným centrem VÚTS potom mohou vznikat nové stroje pro výrobu těchto materiálů,“ řekl Zdeněk Kůs, rektor Technické univerzity v Liberci. Ta letos dokončí rovněž nové a špičkově vybavené výzkumné Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, které je dotováno ze stejných zdrojů.
J. Kočárková
Další články v rubrice

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

Písně studentů a příběhy pamětníků oslavily konec války
Příběhy konce druhé světové války v Československu, kde umlkly zbraně jako poslední místo v Evropě, připomněl 14. května v komponovaném pořadu sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa při Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V kostele svatého...