Veřejná přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové pod aktuálním názvem „Člověk, energie a jaderná energetika“ se dnes na Technické univerzitě v Liberci setkala s velkým zájmem akademické obce.
Dana Drábová před zcela zaplněnou posluchárnou zasvěceně hovořila o perspektivách i rizikách jaderné energie, která pokrývá 15 procent světové spotřeby energie , a to nejen s ohledem na havárii v Japonsku, ale také na stabilitu tohoto energetického zdroje a na stoupající spotřebu energie a výstavbu dalších elektráren v řadě zemí, zejména v Číně. „Čím lepší jsou zdroje energie, tím větší jsou rizika jejich využívání, jaderná energie není výjimkou,“ poznamenala Drábová a přiznala, že jadernou energii považuje „za velmi přitažlivou“.
Jaderná energie je podle Drábové superkoncentrovaná a musíme jí rozumět a chovat se velmi zodpovědně. Může ji provozovat jen stát, který má odpovídající znalostní a průmyslovou infrastrukturu, aby mohl regulovat všechna rizika včetně zajištění zbytkového tepla, kontroly štěpné reakce a nakládání s vyhořelým palivem. Dana Drábová je přesvědčena, že je potřeba systematicky vychovávat novou generaci technicky vzdělaných odborníků, kteří převezmou zodpovědnost za další bezpečný rozvoj v oblasti jaderné energie. " „Jaderná energie je rizikové odvětví, ale to nikdo nezastírá. Pokud chceme mít energetiku na úrovni, na kterou jsme si zvykli, musíme vychovat novou generaci odborníků. Jaderné technologie jsou velmi složité a vyžadují plně kvalifikované odborníky z mnoha profesí. Proto vítám projekty zaměřené na mládež. Není pro mě ztráta času věnovat se studentům a ráda přijímám každoročně v dubnu pozvání Technické univerzity v Liberci,“ řekla redakci T-UNI Dana Drábová.
Dana Drábová také připomněla výročí jaderné havárie v Černobylu, ke které došlo v důsledku hrubého porušení provozních předpisů. Dosáhla sedmého stupně a byla to největší havárie v historii jaderných elektráren. Podle Drábové havárie v japonské FUKUšimi by takového rozsahu neměla dosáhnout..
Součástí programu, který připravila Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií ve spolupráci se společností ČEZ a.s. a SÚJB v rámci projektu Nové talenty, byla i přednáška Pavla Šimáka ze společnosti ČEZ a.s. o aktuální stavu v českých jaderných elektráren.
Projekt Nové talenty realizují společně Technická univerzita v Liberci a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Cílem projektu, který získal finanční podporu 17 milionů korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, je hledat a zaujmout technicky nadané žáky základních škol a studentů středních i vysokých škol.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

Hledáme nového provozovatele kavárny
Univerzita vyhlašuje výběrové řízení na nového provozovatele kavárny v centru kampusu v budově rektorátu TUL v ulici Studentská 1402/2.

Naši designéři znovu ozdobili Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Studentky a studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL dostali opět příležitost předvést svoji kreativitu na exkluzivní módní přehlídce během prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W25. Součástí studentského bloku byla i soutěžní módní...