Firmy mají pro studenty TUL lákavé nabídky

Lákavé nabídky pro studenty Technické univerzity v Liberci v podobě stáží, traine programů a  témat pro závěrečné práce  připravily firmy, které se dnes na univerzitě zúčastnily v pořadí již patnáctého Veletrhu pracovních příležitostí. Poměrně široká byla i nabídka volných pracovních pozic pro absolventy. Letos se zúčastnilo 31 firem, oproti loňským 23.

Podle jednoho z organizátorů Roberta Voženílka z Fakulty strojní TUL se již projevuje  určité  zlepšení hospodářské situace. „Nejenže přijelo více firem než vloni, ale mají také pestřejší nabídku. Častěji se v nabídce firem objevují podniková stipendia,“ řekl Voženílek.

Jeho slova potvrdil zástupce firmy ČEZ a.s. Martin Klacián: Připravujeme generační obměnu našeho technického kádru. Do roku 2020 budeme potřebovat přjmout na 12 tisíc techniků se středoškolským a vysokoškolským vzděláním,“ řekl Klocian. Připomněl, že firma ČEZ dlouhodobě s Technickou univerzitou spolupracuje. „Patří mezi naše partnerské vysoké školy. Průběžně spolupracujeme při řešení konkrétních výzkumných úkolů, naši odborníci na univerzitě přednášejí.  Spolupráce s vysokými školami je pro nás zásadní pro výběr a přípravu našich budoucích zaměstnanců,“ dodal Klacián.

Pestrou nabídku prezentovala i mladoboleslavská automobilka ŠkodaAuto, která s TUL  spolupracuje v mnoha oblastech. Kromě tradiční nabídky námětů studentských závěrečných prací, praxe a stáží, traine programů pro studenty a výběrových programů pro absolventy, má firma podle Romany Pelcové otevřené pozice i pro přímé nástupy.

Minimálně dvacet volných manažerských pozic nabízela firma Procter & Gambel. Podle náborové asistentky Denisy Jilkové firma pociťuje nedostatek vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Proto studentům, zejména Ekonomické fakulty,  nabízela i placené stáže ve firmě, při nástupu do firmy ubytování po dva roky zdarma a prý také „ nadstandardní platové podmínky“. Vysokoškolsky vzdělané ekonomy by bez problémů zaměstnaly i další firmy. Zaměstnání na dohodu i brigády nabízela například Komerční banka.  Ta nabízí studentům napříč všemi fakultami práci v call centru.  „Vysvětlíme jim základy komunikace a vyjednávání v různých situacích. To je velmi užitečné pro všechny profese i pro strojaře, mechatroniky i ekonomy. Studenti liberecké univerzity mají o tuto práci zájem.  Naučí se dobře komunikovat a ještě si přitom přivydělají ,“ řekla Denisa Košková.

Tradičně dnes nechyběli zástupci Výzkumného ústavu textilních strojů  ani dlouhodobý partner  univerzity, výrobce  skleněných obalů -  Společnost O-I manufacturing Czech republic a po patnácté přijela i jablonecká firma Preciosa. „Zaměstnáváme poměrně vysoký počet absolventů z liberecké univerzity. Jsou to absolventi fakulty strojní, mechatroniky i ekonomické. Spolupracujeme s univerzitou na konkrétních řešeních v oblasti konstrukce sklářských strojů a průmyslového inženýrství,“ řekl zástupce firmy Ondřej Šíp.

Svoji šanci na veletrhu pracovních příležitostí viděly i personální a poradenské agentury v oblasti zprostředkování práce. „Hledáme pro naše klienty kvalifikované pracovní síly. Patří mezi ně i dceřiné společnosti zahraničních firem. Převažují požadavky na technicky vzdělané odborníky. Poptávka naznačuje, že se hospodářská situace skutečně zlepšuje,“ tvrdí  Marcela Picková z agentury Grafton.

Struktura firem, které se letošního veletrhu zúčastnily, se nezměnila. Tradičně  převažují firmy zajímající se o absolventy fakulty strojní a  fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, ale svoje stánky otevřely také firmy (zejména banky a pojišťovny), které  mají zájem o absolventy ekonomické fakulty, a byly zde nabídky i pro další fakulty.

Veletrh pracovních příležitostí je největší personalistickou akcí v regionu a řada vystavovatelů přijíždí na veletrh poněkolikáté. Zájem firem o prezentaci se do roku 2007  pravidelně zvyšoval. Prvního ročníku se na TUL zúčastnilo jen sedm firem. Před sedmi  lety to bylo 29, před šesti  43 firem,  před pěti  již 70 firem a před třemi dokonce  rekordních 85 firem.  Předloni  poklesl  počet  vystavovatelů na 65 a loni dokonce na 23.

Tradici veletrhu a jeho význam pro trvalé kontakty s hospodářskou praxí ocenil i  rektor TUL Zdeněk Kůs. Také studenti  měli o veletrh  velký zájem. Oceňují, že na jednom místě dostanou informace o firmách a jejich nabídkách práce, stážích a možnostech vypracování diplomových či bakalářských prací.  „Někteří z nich vyplňovali  různé dotazníky. „Není to zavazující, ale dal jsem firmě na sebe kontakt s tím, že mám možnost si to tam prohlédnout a případně absolvovat odbornou stáž. Firma vyrábí elektronické prvky. To mě zajímá, navíc  je součástí amerického koncernu a to slibuje  další možnosti kariérního růstu,“ řekl student magisterského studia na fakultě mechatroniky.

J. Kočárková

Další články v rubrice

IMG_8756-2.jpg

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL

Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...

24. 4. 2025 | Univerzita | 186

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 672
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 372