Usnadnit studentům a talentovaným začínajícím architektům vstup na složitou architektonickou scénu je cílem soutěže Young Architect Award 2010, která vstupuje již do 2. ročníku. Soutěž přibližuje široké veřejnosti soudobou tvář originální „mladé“ architektury a klade si za cíl přilákat mládež k jejímu studiu. Přihlášky se příjímají do 15. července 2010. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 23. září 2010 v Národní technické knihovně v Praze.
Veškeré informace o soutěži najdete na webu www.yaa.cz.
Letošní ročník odstartoval 23. března 2010 vernisáží výstavy prací loňského ročníku soutěže. V atriu Fakulty architektury a Fakulty stavební ČVUT v Praze je k vidění všech 73 prací soutěžících v roce 2009. Jsou mezi nimi i tři díla studentů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Veřejnost se zde může seznámit s neotřelými nápady a vizemi mladých a začínajících tuzemských i zahraničních architektů či absolventů oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury. Společným pojítkem všech zúčastněných byl věk do 33 let.
Přihlášené projekty mohou získat tato ocenění: Young Architect Award 2010 v kategorii studie, školní práce, realizace, dále Cena architekta Josefa Hlávky v kategorii studie nebo školní práce, Cena rektora ČVUT v kategorii školní práce, Cena iDnes za nejlepší 3D model přihlášeného díla a Cena Stavebního Fóra za návrh stavby ukazující cestu rozvoje lidských sídel.
Soutěž probíhá za odborné garance České komory architektů, pod patronací ČVUT, VUT v Brně, TU v Liberci, VŠB-TU Ostrava, STU Bratislava a pod záštitou MŠMT, MPO, MMR, MK a ČKAIT.
Odborná porota Young Architect Award 2010:
o doc. akad. arch. Imrich Vaško (VŠVU Bratislava), předseda poroty
o Mgr. Akad. Arch. Roman Brychta (PROJEKTIL ARCHITEKTI)
o Ing. Milan Jirovec (člen představenstva ČKA, m4 architekti)
o Ing. arch. Petr Parolek, Ph.D. (FA PAROLLI)
o prof. Ing. arch. Josef Pechar, DrSc. (Nadace „Nadání J. M. a Z. Hlávkových“)
o Ing. arch. Ivan Wahla (Ateliér RAW)
o Ing. arch. Michal Šourek (MS GROUP)
Fotografie jsou z listopadové vernisáže loňského ročníku na Technické univerzitě v Liberci, kterou zahájil děkan FUA TUL Bořek Šípek. „Takové soutěže mají velký význam pro mladé lidi, kteří se potřebují dostat do podvědomí, aby mohli proniknout do praxe. Také se zdá, že současná architektura jaksi stagnuje a potřebuje nové impulsy. Univerzity jsou dobrým prostředím pro iniciativní podněty a experimenty mladých soutěžících umělců mohou být velmi inspirující,“ řekl tehdy ve svém projevu děkan FUA TUL Bořek Šípek.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...