První den ŠkaTULky

Univerzitní školka je pro zaměstnance a studenty s malými dětmi skvělým prostředkem k tomu, jak sladit práci či studium a rodinný život.

Do univerzitního areálu dnes proudily skupinky, které v kampusu na Husově ulici vídáme běžně při Dnech s technikou, při akci Univerzita dokořán a dalších programech pro celé rodiny. Kolem sedmé ráno je tu ale pohyb většího počtu rodičů s malými dětmi přeci jen neobvyklý.

Všichni měli jediný cíl: univerzitní mateřskou školu ŠkaTULka, která dnes zahajovala provoz. První školní den do ní nastoupilo 48 dětí.

„Snažili jsme se o takový koncept, aby se školním vzdělávacím programem, který čerpá z waldorfské i montessori pedagogiky, ladilo stravování a také učební přírodní zahrada,“ řekla dnes při slavnostním přestřihávání pásky ředitelka školky Ivana Honsnejmanová. Při navrhování konceptu ŠkaTULky vycházela z bohatých zkušeností s podobně zaměřenou školkou U Bílého králíka v Žizníkově u České Lípy, kterou také vede.

V Liberci chybí přibližně dvě stovky míst ve školkách zřizovaných městem, v celé České republice nenajde letos místo kolem 60.000 předškoláků. Tato čísla byla pádným důvodem k tomu, aby rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs inicioval vznik školky pro zaměstnance a studenty. Mladí vědci, kteří mají zájem vrátit se z rodičovské dovolené co nejdříve do práce, mají nyní možnost.

„Školka i laboratoře, kde rodiče pracují, jsou blízko sebe, v jednom areálu. To je velká výhoda. Když nastane nějaký problém, dítě onemocní, bude potřeba pro něj do školky dojít, rodič tam bude z laboratoře za dvě minuty,“ řekl dnes u příležitosti otevření školky rektor Zdeněk Kůs.

Školka je dalším vstřícným krokem univerzity, který umožňuje zaměstnancům a studentům univerzity lépe sladit práci s rodinným životem.

Již šestým rokem provozuje naše univerzita v centru Liberce dětský koutek, kde zaměstnanci a studenti univerzity mají zajištěno krátkodobé hlídání svých dětí. Za tento projekt získala Technická univerzita v Liberci titul Vstřícný zaměstnavatel roku a loni také titul Firma pro rodinu. Dětský koutek a školka ŠkaTULka budou fungovat paralelně.

„Svou cílovou skupinou se dětský koutek a školka doplňují. V koutku se naše pedagogické asistentky starají také o děti mladší tří let. Rodiče chci tedy ubezpečit, že jsme pro jejich děti otevřeni i nadále,“ podotýká garantka koutku Ilona Sovová z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.

Univerzitní školka vznikla přestavbou padesát let starých prostor dílen za univerzitní budovou E2. Do stejných prostor, vedle školky, situovala univerzita také denní klub pro studenty, který bude předán studentům začátkem akademického roku. Celý projekt včetně opravy střechy stál 26 milionů korun. Děti budou mít k dispozici také hřiště, které vznikne v parčíku za novou budovou G.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 198