neděle 29. listopad 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nekrolog > Zemřel profesor Jan Žižka, vynálezce monitoringu opotřebení brousicích kotoučů pomocí akustických emisí

prof. Žižka nekrolog.jpg

Odborník, jenž celý svůj produktivní život zasvětil výzkumu diagnostiky obrábění, profesor Jan Žižka, CSc., podlehl dlouhé těžké nemoci. Zemřel ve věku 63 let 3. září 2020. Na Katedře obrábění a montáže FS TUL působil 34 let.

Prof. Jana Žižku zná technická veřejnost jako odborníka v oboru monitorizace procesu obrábění nástroji s nedefinovanou geometrií břitu. Konkrétně se zaměřil na problematiku sledování opotřebení brousicích kotoučů v průběhu obrábění.

Podstata jeho objevu spočívá v tom, že k registraci opotřebení velkého počtu zrn brusiva, která jsou při strojním broušení kovových součástí současně v záběru, využil originální způsob vyhodnocování akustických emisí. Ty vznikají při vzájemné interakci jednotlivých břitů nástroje a opracovávaného materiálu. Prof. Žižka při svém výzkumu prokázal, že zaznamenaný signál se významně liší u brousicího nástroje naostřeného a otupeného.

Poznatek, který prof. Žižka publikoval v řadě odborných článků i v příspěvcích na konferencích, je přínosný především při automatizaci procesu obrábění. Způsob a systém sledování a vyhodnocování opotřebení brousicího kotouče se stal předmětem vynálezu prof. Žižky a je obsahem patentu. Související technické řešení je dále předmětem užitného vzoru.

Zkušenosti získané při výzkumu také publikoval ve své monografii - Použití akustické emise ke sledování stavu řezného nástroje.

Odborné znalosti prof. Žižka zúročil v řadě institucí. Byl členem České společnosti nedestruktivního testování, České společnosti pro mechaniku. Byl rovněž členem „Vědeckého výboru“ Evropské pracovní skupiny akustické emise na 27th European Conference on Acoustic Emission Testing a recenzentem odborného časopisu Manufacturing Engineering z Velké Británie.

Na liberecké univerzitě působil prof. Žižka v letech 1984 až 2018. Vědecká i pedagogická činnost prof. Žižky na TUL byla završena dosažením hodnosti docenta v roce 1999. V roce 2004 byl prezidentem republiky jmenován profesorem.

Již od roku 2007 se prof. Žižka potýkal s vážnou nemocí a od roku 2008 mu byl přiznán plný invalidní důchod. Od roku 2018 mu už jeho zdravotní stav bohužel nedovoloval, aby se do práce katedry obrábění a montáže aktivně zapojil.

Poslední rozloučení s prof. Janem Žižkou se konalo dnes, 10. září v Pardubicích.

Čest jeho památce!

Kolektiv Katedry obrábění a montáže FS TUL

24.09. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!