Ve věku 87 let zemřel ve středu 23. listopadu významný český architekt, autor hotelu s vysílačem na Ještědu Karel Hubáček. Patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Stavba na Ještědu získala pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. V letech 1994–97 působil Karel Hubáček jako vedoucí katedry architektury Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.
"Byl jednou z nejvýraznějších osobností české architektury. Byl architektem světového významu a velmi laskavým člověkem," vzpomíná Hubáčkův dlouholetý přítel a kolega Miroslav Masák.
Hubáčkův někdejší spolupracovník, proděkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Jiří Suchomel připomíná jeho pozitivní vliv na kolegy. "Řada architektů mu vděčí za velkou část svého osobního úspěchu. To je na Karlu Hubáčkovi jedinečné. On - jak se dnes říká - "nehrabal pod sebe". Svoji kancelář nebral jako soukromý podnik, ale naopak jako prostředí pro práci dalších. To je něco, co bylo naprosto výjimečné za takzvaného socialismu a je to naprosto výjimečné i dnes," řekl profesor Suchomel.
Doc. Ing. arch. Karel Hubáček, Dr. h. c. se narodil 23. února 1924 v Praze, kde vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Svou profesní dráhu však spojil s Libercem, kam v roce 1951 nastoupil do tehdejšího Stavoprojektu. V roce 1969 založil s kolegou Masákem ateliér SIAL, známý též jako Školka SIAL. Ateliér si získal světové renomé a z této školy pak vyšlo několik generací uznávaných českých architektů. Tvorba ateliéru byla jako jedna z mála v 70. a 80. letech často publikována v zahraničních prestižních časopisech.
Jako autor je podepsán pod řadou staveb. Mezi realizované stavby Hubáčka patří již zbourané obchodní středisko Ještěd v Liberci, Vodárenská vyrovnávací věž v Praze - Dívčích hradech a meteorologické věže v Praze – Libuši a další. Jeho nejúspěšnějším a nejznámějším dílem je ale televizní vysílač a horský hotel Ještěd. Ten vedle ocenění od Mezinárodní unie architektů získal i titule nejvýznamnější česká stavba 20. století.
Karel Hubáček se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury minulého století umístil na čtvrtém místě, do elitní desítky se přitom dostal jako jediný žijící architekt. V roce 2005 mu byla udělena Pocta České komory architektů.
Poslední rozloučení se bude konat v pátek 2. prosince od 14:00 v libereckém krematoriu. Od pondělí 28. listopadu bude v recepci historické budovy liberecké radnice na náměstí Dr. E. Beneše připravena kondolenční kniha.
Čest jeho památce
J. Kočárková
(s využitím ČTK)
Další články v rubrice

Zemřel profesor Jan Žižka, vynálezce monitoringu opotřebení brousicích kotoučů pomocí akustických emisí
Odborník, jenž celý svůj produktivní život zasvětil výzkumu diagnostiky obrábění, profesor Jan Žižka, CSc., podlehl dlouhé těžké nemoci. Zemřel ve věku 63 let 3. září 2020. Na Katedře obrábění a montáže FS TUL působil 34 let. Prof. Jana Žižku zná...

Navždy odešel docent Jaroslav Jágr, první děkan Ekonomické fakulty
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás dne 22. dubna 2025 navždy opustil doc. Ing. Jaroslav Jágr, CSc., jedna z předních osobností Hospodářské (současné Ekonomické) fakulty TUL, její první děkan a dlouholetý pedagog. Docent Jágr se zásadním...

Zemřela Ludvika Želinová. Svůj život na bezmála 50 let spojila s TUL
Ve věku 78 let po krátké nemoci zemřela v pondělí 4. ledna 2021 Ludvika Želinová. Na univerzitě pracovala od roku 1965. „S touto výjimečnou ženou, která měla dokonalý přehled o historii a vnitřních vazbách na naší univerzitě, jsem měl...