Zemřel architekt Karel Hubáček, autor Ještědu

Ve věku 87 let zemřel ve středu 23. listopadu významný český architekt, autor hotelu s vysílačem na Ještědu Karel Hubáček. Patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Stavba na Ještědu získala pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. V letech 1994–97 působil Karel Hubáček jako vedoucí katedry architektury Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

"Byl jednou z nejvýraznějších osobností české architektury. Byl architektem světového významu a velmi laskavým člověkem," vzpomíná Hubáčkův dlouholetý přítel a kolega Miroslav Masák.

Hubáčkův někdejší spolupracovník, proděkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Jiří Suchomel připomíná jeho pozitivní vliv na kolegy. "Řada architektů mu vděčí za velkou část svého  osobního úspěchu. To je na Karlu Hubáčkovi jedinečné. On - jak se dnes říká - "nehrabal pod sebe". Svoji kancelář nebral jako soukromý podnik, ale naopak jako prostředí pro práci dalších. To je něco, co bylo naprosto výjimečné za takzvaného socialismu a je to naprosto výjimečné i dnes," řekl profesor  Suchomel.

Doc. Ing. arch. Karel Hubáček, Dr. h. c. se narodil 23. února 1924 v Praze, kde vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Svou profesní dráhu  však spojil s Libercem, kam v roce 1951 nastoupil do tehdejšího Stavoprojektu. V roce 1969 založil s kolegou Masákem ateliér SIAL, známý též jako Školka SIAL. Ateliér si získal světové renomé a z této školy pak vyšlo několik generací uznávaných českých architektů. Tvorba ateliéru byla jako jedna z mála v 70. a 80. letech často publikována v zahraničních prestižních časopisech.

Jako autor je podepsán pod řadou staveb. Mezi realizované stavby Hubáčka patří již zbourané obchodní středisko Ještěd v Liberci, Vodárenská vyrovnávací věž v Praze - Dívčích hradech a meteorologické věže v Praze – Libuši a další. Jeho nejúspěšnějším a nejznámějším dílem je ale televizní vysílač a horský hotel Ještěd. Ten vedle ocenění od Mezinárodní unie architektů získal i titule nejvýznamnější česká stavba 20. století.

Karel Hubáček se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury minulého století umístil na čtvrtém místě, do elitní desítky se přitom dostal jako jediný žijící architekt. V roce 2005 mu byla udělena Pocta České komory architektů.

 Poslední rozloučení se bude konat v pátek 2. prosince od 14:00 v libereckém krematoriu. Od pondělí 28. listopadu bude v recepci historické budovy liberecké radnice na náměstí Dr. E. Beneše připravena kondolenční kniha.

Čest jeho památce

J. Kočárková

(s využitím ČTK)

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 617
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 345