Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Zemřel Josef Lánský, zakladatel libereckého vysokoškolského lyžování

Zemřel Josef Lánský, zakladatel libereckého vysokoškolského lyžování
Josef Lánský

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 20. února krátce po svých 87. narozeninách zemřel Josef Lánský, mnohaletý pracovník naší vysoké školy.

V letech 1949–1953 studoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor tělesná výchova. V roce 1953 přešel jako asistent katedry tělesné výchovy na nově založenou Vysokou školu strojní v Liberci, kde založil a přes 30 let vedl lyžařský oddíl při TJ Slavia VŠS. V letech 1949–1956 byl členem národního družstva severské kombinace, poté musel kvůli zranění závodní dráhu ukončit. V roce 1958 začal trénovat dorostence a juniory v severské kombinaci v Československém svazu lyžařů a také akademické družstvo ČSR, mezi lety 1986–1994 byl šéftrenérem skoku a severské kombinace národního družstva.

Josef Lánský byl dobrou duší všech sdruženářů a lyžařů. Pokaždé měl při ruce radu, úsměv i povzbuzení. Závodníci, trenéři i příznivci ho měli rádi, neboť byl nejen stálým nositelem pozitivní energie, ale také zkušeným, všímavým a vždy ochotným rádcem. A ačkoliv měl už dávno nárok na zasloužený odpočinek, nechyběl nikdy na žádné významné lyžařské události. Od roku 1994 působil jako sekretář skokanů a závodníků severské kombinace, později jen severské kombinace ve Svazu lyžařů. I ve svém vysokém věku se organizačně podílel na přípravě národního družstva sdruženářů na olympiádu v ruském Soči. Měl hodně plánů do budoucna. Hovořili jsme s ním o nich v prosinci roku 2013, kdy byl plný optimismu a elánu (celý rozhovor najdete na http://tuni.tul.cz/rubriky/sport/id:62320 ) a také na srazu prvních absolventů Vysoké školy strojní na podzim 2015 sršel vtipem a dobrou náladou…

Jeho plány už zůstanou nevyplněny. Po populárním a oblíbeném „Pepovi“ už zbyly jen fotografie, krásné vzpomínky a pořádný kus práce v oblasti lyžařského sportu.

Poslední rozloučení s Josefem Lánským se uskutečnilo ve čtvrtek 2. března ve 12 hodin v obřadní síni Libereckého krematoria.

Čest jeho památce!

-red-

 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

data-nodes-19848-ivan-netuka-foto-16x9-resize-w1280-h0.JPG

Zemřel profesor Ivan Netuka, člen Vědecké rady TUL

Ve středu 14. října zemřel ve věku 76 let Ivan Netuka, profesor Univerzity Karlovy, emeritní děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK a člen Vědecké rady Technické univerzity v Liberci. RNDr. Ivan Netuka, DrSc., se narodil 7. 7. 1944 v...

15. 10. 2020 | Nekrolog | 1 440

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 562