středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nekrolog > Zemřel Josef Lánský, zakladatel libereckého vysokoškolského lyžování

Zemřel Josef Lánský, zakladatel libereckého vysokoškolského lyžování

Zemřel Josef Lánský, zakladatel libereckého vysokoškolského lyžování
Josef Lánský

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v pondělí 20. února krátce po svých 87. narozeninách zemřel Josef Lánský, mnohaletý pracovník naší vysoké školy.

V letech 1949–1953 studoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor tělesná výchova. V roce 1953 přešel jako asistent katedry tělesné výchovy na nově založenou Vysokou školu strojní v Liberci, kde založil a přes 30 let vedl lyžařský oddíl při TJ Slavia VŠS. V letech 1949–1956 byl členem národního družstva severské kombinace, poté musel kvůli zranění závodní dráhu ukončit. V roce 1958 začal trénovat dorostence a juniory v severské kombinaci v Československém svazu lyžařů a také akademické družstvo ČSR, mezi lety 1986–1994 byl šéftrenérem skoku a severské kombinace národního družstva.

Josef Lánský byl dobrou duší všech sdruženářů a lyžařů. Pokaždé měl při ruce radu, úsměv i povzbuzení. Závodníci, trenéři i příznivci ho měli rádi, neboť byl nejen stálým nositelem pozitivní energie, ale také zkušeným, všímavým a vždy ochotným rádcem. A ačkoliv měl už dávno nárok na zasloužený odpočinek, nechyběl nikdy na žádné významné lyžařské události. Od roku 1994 působil jako sekretář skokanů a závodníků severské kombinace, později jen severské kombinace ve Svazu lyžařů. I ve svém vysokém věku se organizačně podílel na přípravě národního družstva sdruženářů na olympiádu v ruském Soči. Měl hodně plánů do budoucna. Hovořili jsme s ním o nich v prosinci roku 2013, kdy byl plný optimismu a elánu (celý rozhovor najdete na http://tuni.tul.cz/rubriky/sport/id:62320 ) a také na srazu prvních absolventů Vysoké školy strojní na podzim 2015 sršel vtipem a dobrou náladou…

Jeho plány už zůstanou nevyplněny. Po populárním a oblíbeném „Pepovi“ už zbyly jen fotografie, krásné vzpomínky a pořádný kus práce v oblasti lyžařského sportu.

Poslední rozloučení s Josefem Lánským se uskutečnilo ve čtvrtek 2. března ve 12 hodin v obřadní síni Libereckého krematoria.

Čest jeho památce!

-red-

 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání