CxI získalo unikátní mikroskop za 20 milionů

Vybavení Laboratoře analytických metod Oddělení tvorby a hodnocení nanostruktur CxI rozšířil dnes rastrovací elektronový mikroskop Carl Zeiss ULTRA Plus s mikroanalytickým systémem OXFORD Instruments. Unikátní přístroj za více jak 20 milionů korun mají nyní jen dvě pracoviště v republice.

Vedoucí oddělení profesor Petr Louda oficiálně převzal dnes odpoledne mikroskop od zástupců společností Zeiss a Oxford Instruments (obr. 3).

„Optický mikroskop pracuje jen se světlem a jeho vlnovou délkou, dosáhnout může maximálně zvětšení 1000x, elektronový mikroskop pracuje se svazkem urychlených elektronů, jejichž vlnová délka je nižší, díky tomu může zvětšit zkoumaný vzorek až milionkrát při rozlišovací schopnosti 1 nanometr,“ uvedl výhody nového přístroje operatér mikroskopu Pavel Kejzlar z Laboratoře analytických metod (obr. 4).
V mikroskopu je navíc možné detekovat celou řadu dalších signálů – sekundární elektrony, zpětně odražené elektrony nebo například rentgenové záření –, díky kterým je možné zkoumat nejen povrch:
„Optický mikroskop nám dá jenom obraz. Tento elektronový rastrovací mikroskop nám dá obraz v mnohem vyšším rozlišení a navíc nám poskytne i komplexní charakteristiku zkoumaného materiálu – krystalografii i chemické složení včetně distribuce prvků,“ shrnul možnosti nového mikroskopu Pavel Kejzlar.

Většina pozorovaných vzorků není vodivá, vodivost se proto zajišťuje v přípravně vzorků naprašováním tenké vrstvičky zlata nebo napařováním atomů uhlíku. K tomu slouží iontově-odprašovací systém SEM Mill model 1060 od firmy Fischione a kombinovaná naprašovačka/napařovačka Quorum Q15R ES, které patří také k novému vybavení Laboratoře analytických metod.

Rastrovací elektronový mikroskop stál 20 832 000 korun (včetně DPH), peníze na jeho nákup jsou tak jako u dalšího laboratorního vybavení CxI hrazeny z projektu Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI) "Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace“.
Mikroskop bude součástí Laboratoře analytických metod, sloužit bude ale všem ostatním laboratořím v CxI a uplatní se i při řešení doplňkových zakázek pro firmy v regionu.

„Dvacet milionů je dost velká částka, takže věřím, že se to univerzitě vrátí prací, kterou na tomto mikroskopu uděláme,“ uvedl vedoucí Oddělení tvorby a hodnocení nanostruktur Petr Louda.
Mikroskop je výraznou inovací nejen pro laboratoře Technické univerzity v Liberci, ale i laboratoře České republiky: „Elektronový mikroskop Tescan Vega má univerzita na katedře textilních materiálů, ten má ale pouze dva zobrazovací detektory a je navíc už skoro dvacet let starý. Tento nový elektronový mikroskop v tomto vybavení mají v České republice už  jenom v brněnském nanocentru,“ uvedl vedoucí Laboratoře analytických metod Vladimír Kovačič.

Radek Pirkl

 

 

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 707
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 392