Co to je? To byla asi vaše první reakce, pokud jste viděli auto Škoda Citigo s dvěma předky. V tom bych se chtěla/chtěl svézt, napadlo další. Mezi nimi také redaktorku z portálu Aktualne.cz. Podívejte se na reportáž.
Ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Petr Tůma byl původcem nápadu na vytvoření dvojauta, ale příliš se k němu vyjadřovat nechce.
Daří se mu tak udržovat roušku tajemství vzniku a účelu tohoto vozu, který budí o to větší pozornost.
Pokud tu roušku jemně poodhalíme, můžeme napsat, že vůz je svařen ze dvou automobilů Škoda Citigo. Při jízdě, která je vždy vpřed, se musí zablokovat kola té části vozu, kde není řidič. Řídit ovšem mohou i řidiči dva – s tím, že druhý vypomáhá otáčením volantu projet ostřejší zatáčky nebo natočí kola tak, že vůz jede krabím chodem. Auto má dva motory o různém výkonu, jednu nádrž uprostřed a dva výfuky, které ústí na podvozku také uprostřed vozu.
Právě možnost ovládání předních a dalších předních kol nabízí téma pro výzkum. „Vůz má nestandardní možnosti řízení, řízení náprav by mohlo být předmětem studentských prací,“ naznačuje Petr Tůma.
Originální dvojauto však i na svých polepech nese hlavně poselství toho, že jako univerzita před výzvami vědy Nikdy necouvneme a raději ten nápis nese hned v několika jazycích, protože nám jde o otázky a úkoly nejen české, ale světové vědy.
Dvojauto, které nikdy necouvá, budí pozornost. V dubnu s ním aprílovou reportáž točila redaktorka České rozhlasu Liberec, před pár dny ho natáčel štáb místní televize RTM+ a minulý týden o něm točila redaktorka rubriky Auto-Moto portálu Aktualne.cz Eva Srpová. Reportáž z její jízdy dvojautem publikoval portál minulou sobotu, sledujte ji zde.
-pir-
Další články v rubrice

Markéta Klíčová a Ondřej Havelka získali prestižní Cenu ministra školství
Markéta Klíčová pracuje na vývoji nanovlákenných náplasti pro krytí střev, které budou jednou zachraňovat životy pacientům, a usiluje také o zlepšení podmínek pro české doktorandy. Ondřej Havelka zase při výuce využívá metody, které pomáhají...

Digitální stínohry na zdi i měnící se obraz. InterBridge spojil umění a vědu
Věda a umění jsou jen zdánlivě dva odlišné světy. Ve skutečnosti se mohou ovlivňovat a obohacovat. To se snaží v praxi dokázat mezinárodní projekt InterBridge, jenž propojil nejnovější technologie i uměleckou kreativitu a hledá nové možnosti...

Členům sdružení AMIA jsme exkluzivně představili výzkum. Včetně dvou novinek
Představili jsme exkluzivně výzkumná témata firmám, jež v rámci sdružení AMIA podporují výzkum na univerzitním ústavu CXI a samy si určují jeho směr. Tradiční podzimní setkání univerzitních vědců se zástupci průmyslových firem je příležitostí k...