sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace > Ve dvojautě se projela redaktorka Aktualne.cz

Ve dvojautě se projela redaktorka Aktualne.cz

Izrael 076.jpg
Ještě bez polepu.

Co to je? To byla asi vaše první reakce, pokud jste viděli auto Škoda Citigo s dvěma předky. V tom bych se chtěla/chtěl svézt, napadlo další. Mezi nimi také redaktorku z portálu Aktualne.cz. Podívejte se na reportáž.

Ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Petr Tůma byl původcem nápadu na vytvoření dvojauta, ale příliš se k němu vyjadřovat nechce.

Daří se mu tak udržovat roušku tajemství vzniku a účelu tohoto vozu, který budí o to větší pozornost.

Pokud tu roušku jemně poodhalíme, můžeme napsat, že vůz je svařen ze dvou automobilů Škoda Citigo. Při jízdě, která je vždy vpřed, se musí zablokovat kola té části vozu, kde není řidič. Řídit ovšem mohou i řidiči dva – s tím, že druhý vypomáhá otáčením volantu projet ostřejší zatáčky nebo natočí kola tak, že vůz jede krabím chodem. Auto má dva motory o různém výkonu, jednu nádrž uprostřed a dva výfuky, které ústí na podvozku také uprostřed vozu.

Právě možnost ovládání předních a dalších předních kol nabízí téma pro výzkum. „Vůz má nestandardní možnosti řízení, řízení náprav by mohlo být předmětem studentských prací,“ naznačuje Petr Tůma.

Originální dvojauto však i na svých polepech nese hlavně poselství toho, že jako univerzita před výzvami vědy Nikdy necouvneme a raději ten nápis nese hned v několika jazycích, protože nám jde o otázky a úkoly nejen české, ale světové vědy.

Dvojauto, které nikdy necouvá, budí pozornost. V dubnu s ním aprílovou reportáž točila redaktorka České rozhlasu Liberec, před pár dny ho natáčel štáb místní televize RTM+ a minulý týden o něm točila redaktorka rubriky Auto-Moto portálu Aktualne.cz Eva Srpová. Reportáž z její jízdy dvojautem publikoval portál minulou sobotu, sledujte ji zde.

-pir-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání