středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Strojaři vyvinuli matraci, která nabídne měkké i extrémně tvrdé lůžko

Strojaři vyvinuli matraci, která nabídne měkké i extrémně tvrdé lůžko

Nová matrace se může uplatnit v soukromých ložnicích, hotelích, nemocnicích nebo domech pro seniory. Ilustrační foto

Na naší fakultě strojní vyvinuli nový typ ortopedické matrace. Díky pneumatickým dílům ji lze denně nafukovat podle potřeby na různou tuhost. Autor unikátního nápadu Radek Votrubec z fakulty strojní našel částečně inspiraci u autosedaček.

Když si chtěl někdo pořídit novou matraci, nezbývalo mu dosud nic jiného, než si v obchodě vybrat konkrétní typ podle druhů tvrdosti. Určuje ji tří až šesticentimetrový molitan či kvalitnější paměťová pěna na vrchní části roznášecí vrstvy. „Díky naší matraci už člověk není omezen nabízenou škálou tvrdosti molitanu či paměťové hmoty, ze kterých se matrace běžně vyrábějí,“ popsal výhodu nově vyvinuté matrace doktor Radek Votrubec z katedry výrobních systémů a automatizace Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci. Vývoj matrace částečně běžel v rámci projektu GAMA. Informace i s kontaktem také zde.

Vývoj měl přinést možnost plynulé regulace tuhosti. Tak, aby se dodržela, případně rozšířila stávající škála, v níž je možné ortopedickou matraci pořídit. To se podařilo. Autor matrace Radek Votrubec nahradil molitanové válečky v nosnících speciálními latexovými pneumatickými díly, jež je možné nafukovat plynule na různou tuhost. Nejnižší nastavitelná hodnota odpovídá nejměkčí matraci, kterou výrobci dodávají. Naopak maximální nastavitelná tuhost je o čtvrtinu vyšší než nejtvrdší výrobcem dodávaná konfigurace. „Důležitá je plynulá regulace v celém rozsahuKaždý den můžu spát na jinak tvrdé matraci,“ přiblížil Radek Votrubec výsledek vývoje nové matrace.

U nové matrace se nemění vlastnosti roznášecí vrstvy, ale tuhost podpůrných nosníků. Dochází tak ke změně profilu roštu a je možné nastavit tuhost v oblasti ramen a pánve. Dosáhne se tak správné polohy páteře. Tuhost v jednotlivých zónách ovlivňují nosníky opatřené vyměnitelnými vložkami.Má to pozitivní vliv na správnou změnu profilu roštu, který se může lépe přizpůsobit tělu. Počtem pneumatických prvků a jejich rozmístěním lze ovlivnit šířku a polohu obou nastavitelných zón.  Rošt tak vlastně dokáže ustoupit tělu a upravit profil pod ležícím člověkem. Normálně je nejvyšší tlak na matraci vyvíjen v oblasti pánve a ramen, a tělo se tak dostane do nezdravého oblouku.  Když se ale v těchto exponovaných místech sníží tuhost matrace, tak se páteř vyrovná a ležíte rovně,“ vysvětlil Radek Votrubec.

Inspirací byly autosedačky

Přiznává, že inspiraci našel v automobilovém průmyslu. Konkrétně v nafukování bočního vedení sedačky. Uvnitř matrace pod roznášecí vrstvou je v odhlučněném boxu malý membránový kompresor.  „Uvnitř matrace jsou i čtyři elektromagnetické ventily. U postele máte jen malý ovládací panel vybavený displejem a ovládacími prvky pro nastavení parametrů. Požadovaný tlak v jednotlivých zónách matrace je nastavován absolutně pomocí potenciometrů nebo relativně pomocí tlačítek,“ upřesnil Votrubec.

Nová matrace se podle něj může uplatnit v hotelích, v nemocnicích nebo domech pro seniory. Ale také v soukromých ložnicích. „V rámci projektu GAMA jsme dělali i průzkum trhu a odezva byla docela kladná.  Vývoj je ukončený a k dispozici je několik funkčních vzorků,“ konstatoval Radek Votrubec.

Adam Pluhař

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!